Super hnojivo pro rajčata: Po popelu a kyselině borité budou plodit celou sezónu

Aby vám letos rajčata narostla jako ještě nikdy, pomozte si jedním skoro zapomenutým pomocníkem. Funguje skvěle.

i Zdroj fotografie: Fredy.00 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstování rajčat, která nejenže začínají silně růst, ale také plodí po celou sezónu, vyžaduje víc než jen sluneční světlo a vodu. Web iReceptář doporučuje přesnou kombinaci živin, které mohou podpořit růst rostlin a jejich schopnost plodit. Můj dědeček nedá dopustit na dynamickou trojici dřevěného popela, kyseliny borité a jodové tinktury.

Kouzlo minerálních koktejlů pro rajčata

Rajčata jsou podle webu NašeZahrada nároční konzumenti, kteří potřebují stálý přísun živin během celého růstového cyklu – od vegetace až po nasazení a dozrávání plodů. K přípravě tohoto účinného hnojiva budete potřebovat jen pár ingrediencí:

  • 2 sklenice dřevěného popela (každá o objemu 1 litr)
  • 10 g kyseliny borité
  • 10 mililitrů jodové tinktury
  • 10 litrů horké vody
  • další vodu na zředění koncentrovaného roztoku.
Proč nikdy nezalévat rostliny studenou vodou – zkazí úrodu

Červencové hnojivo pro rajčata: Větší úrodu zařídí zálivka s obsahem dusíku

Začněte rozpuštěním dřevěného popela a kyseliny borité v horké vodě. Nechte roztok vychladnout a poté vmíchejte jodovou tinkturu. Tento přídavek hraje zásadní roli při posilování celkového zdraví rostlin a zvyšování kvality plodů. Následně nechte roztok 24 hodin odstát a dopřejte živinám čas, aby se uvolnily a staly se pro rostliny dostupnějšími.

Aby se vám letos úroda rajčat opravdu vydařila, vezměte si k ruce ty správné pomocníky. Ideální je třeba kyselina boritá. iZdroj fotografie: Oregon State University / Creative Commons / CC BY-SA
Aby se vám letos úroda rajčat opravdu vydařila, vezměte si k ruce ty správné pomocníky. Ideální je třeba kyselina boritá

Jak hnojit rajčata tímto roztokem

Před použitím zřeďte koncentrovaný roztok vodou v poměru 1:10. Tento krok zajistí, že hnojivo bude dostatečně silné, aby bylo účinné, ale zároveň dostatečně šetrné, aby rostliny nezatěžovalo a nepoškozovalo. A jak aplikovat? Jednoduše. Půdu kolem každé rostliny rajčete zalijte předem odstátou vodou, abyste ji připravili na hnojení. Poté nalijte jeden litr zředěného roztoku kolem každé rostliny a máte hotovo. Jaké jsou výhody jednotlivých složek?

  • Dřevěný popel je bohatý na draslík, vápník a hořčík – základní prvky, které podporují zdravý růst rostlin a vývoj plodů.
  • Kyselina boritá hraje klíčovou roli při zpevňování buněčných stěn, což vede k pevnějším stonkům a výhonům, které jsou schopné unést velké množství plodů. Optimalizuje také tvorbu květů a nasazování plodů, zlepšuje chuť a pomáhá regulovat příjem vápníku v plodech, čímž snižuje výskyt hniloby na konci květů. Navíc posiluje imunitní systém rostliny a zvyšuje její odolnost vůči chorobám a škůdcům. Bohužel u nás už běžně dostupná není, musíte tedy zapátrat ve starých zásobách.
  • Jód je známý svými protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi, které pomáhají chránit rostliny před útoky patogenů.

A jako bonus můžete použít i ocet, který si Chalupáři-Zahrádkáři také velmi oblíbili. Dokáže totiž rajčatům pomoci hned v několika ohledech.

Čím hnojíte svá rajčata pravidelně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články