Poku chcete mít v létě opravdu hojnou úrodu třešní, pohnojte své stromy právě teď. A jako bonus zkontrolujte kyselost půdy.
Třešně patří mezi oblíbené ovocné stromy, které se vyskytují téměř v každé zahradě. Jejich plody obsahují hodně vitamínu C, a dále také vitamíny skupiny B a rovněž vitamín PP. Abyste však u nich dosáhli každoročního vysokého výnosu, musíte se o ně správně postarat. Velmi důležité je samozřejmě hnojení. Ovšem zaměřit byste se měli i na půdu, ve které rostou. V té překyselené se jim totiž rozhodně dařit nebude.
Zaměřte se na kyselost půdy
Prvním krokem je určit úroveň kyselosti půdy. Třešně preferují hlinitý substrát s neutrální kyselostí. Pokud je zemina pod stromem příliš kyselá, můžete do ní přidat vápno, dolomitovou mouku nebo dřevěný popel. Vápno pomůže snížit kyselost a zlepší absorpci živin třešní. Ovšem ještě o něco lepší je popel, který třešním dodá řadu živin. Obsahuje například 33–35 % vápníku, 2–4 % fosforu, 6–10 % draslíku, 4–7 % hořčíku a také křemík. Co v popelu nenajdete, je dusík – ten je však k třešním možné dodat jednoduše prostřednictvím kompostu.
Hlídejte i množství vody
Dalším krokem je zajištění dostatečné zálivky. Třešně potřebují spíše mírný přísun vody, u něhož nedojde k podmáčení kořenů. Půda by však nikdy neměla vyschnout, a proto je dobré okolí stromu pravidelně mulčovat. Mulčování pomůže udržet vlhkost půdy a rovněž výrazně omezí růst plevelů. Jako mulč lze použít seno, posekanou trávu, větve jehličnanů a kompost.
Hnojení je třeba provést včas
Hnojení třešní během období tvorby plodů je bez debat povinností každého správného zahrádkáře. Právě v tomto období totiž strom potřebuje nejvíce draslíku a fosforu. Draslík je důležitý pro tvorbu plodů a fosfor zase pro rozvoj kořenů a kvetení. Kromě toho je třeba stromům zajistit také přísun vápníku (předchází opadávání poupat) a bóru (ten je důležitý pro posílení stopky). Hnojení třešní lze provést několika způsoby.
Nejčastěji se používá organické hnojení ( hnůj, kompost nebo biohumus). Tyto přírodní zdroje živin se do půdy uvolňují postupně, což zajišťuje stromům dlouhodobý přísun živin. Pokud chcete hnojit třešně umělými hnojivy, měli byste vždy používat speciální hnojiva pro ovocné stromy. Tato hnojiva obsahují správné množství dusíku, fosforu a draslíku a jsou navržena tak, aby plně odpovídala jejich potřebám. Rozhodně zapomeňte na nejrůznější univerzály – ty by mohly stromů spíše uškodit.
Domácí přípravky pro hnojení třešní
Vsadit ovšem může i na některé osvědčené kombinace domácích hnojiv. Množství je počítáno na jeden středně vzrostlý strom:
- Kbelík kompostu + 2 šálky popela
- Dolomitová mouka – 2 šálky na dospělý strom (doporučujeme kombinovat s kompostem)
- Kostní moučka – 2 šálky na strom vám bohatě postačí (opět lze kombinovat i s dobře uzrálým kompostem)