Maximální úroda brambor na minimálním prostoru: 20 kg na 1m² je snem, který jednoduchou fintou promění v realitu i začínající pěstitel

Pokud jste se letos potýkali s malou úrodou brambor, zkuste je příští rok pěstovat jinak. Budete příjemně překvapeni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Také nejste letos spokojení se svou úrodou brambor? K tomu, aby se lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), vyvíjel opravdu maximálně, potřebuje ty správné podmínky, zapomeňte na klasické pěstování na poli – existuje mnohem účinnější metoda.

10 kg brambor z jednoho metru čtverečního

Výnos brambor může být mnohem větší, než na jaký jste zvyklí. Nesmíte je však pěstovat na klasickém záhonu, ale v takovém prostoru, který jim bude maximálně vyhovovat. Přesněji řečeno ve vyvýšeném záhoně, který si snadno vyrobíte sami. A jak na to? Potřebovat budete:

  • 24 dřevěných prken – každé by mělo být 1 metr dlouhé a 20 cm široké,
  • 4 tenčí dřevěné sloupy – výška 1,2 metru
  • a pomůcky pro sbití nebo sešroubování dřeva.

Jak vyrobit vyvýšený záhon

Nyní už je stačí zatlouct sloupky do země ve vhodné vzdálenosti a připevnit k nim prkna. Do takto připraveného záhonu nasypte vhodnou zeminu. Pamatujte si, že brambory je možné pěstovat jako rostlinu 3. trati, tedy jen s minimální výživou (jen je nesmíte na tom samém poli pěstovat během více let za sebou). Čerstvý hnůj jim naopak rozhodně nesvědčí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy sázet brambory

Na jaře pak do takto připraveného záhonku ve vhodný čas vysaďte brambory. Jde o zvýšenou plochu, takže pozdní jarní mrazíky by je neměly ohrozit. A jaká je vhodná vzdálenost? Asi 10 centimetrů mezi jednotlivými bramborami. V dobře prohřáté půdě vyvýšeného záhonku budou brambory růst rychleji a budou větší.

Bude také moci těšit na jejich skvělou chuť a vysoký obsah cenných látek. V jejich čele stojí hlavně minerály (Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P, I, Ni, Ca, K aj.), ale zapomenout nelze ani na množství vitamínů, jako například C, B1, B2 a PP.

V našich klimatických podmínkách je prozatím mnohem prověřenější výsadba brambor do pytlů. Naučte se, jak správně na to

Jaké jsou vaše tipy pro vypěstování maximální úrody brambor?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články