Třešeň bude plodit jedna báseň, pomůže jí k tomu hnůj, popel a kostní moučka

Pokud se rozhodnete hnojit třešeň právě teď na podzim, musíte to vzít za ten správný konec – například s dusíkem byste příliš nepochodili.

třešeň, zralé plody, ovocný strom i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ošetřování třešní na podzim je nezbytné nejen proto, aby lépe přečkaly zimu, ale také proto, aby se k nim z půdy včas dostaly důležité živiny, posílila se jejich imunita a zvýšil se jejich výnosový potenciál, jak píše web iReceptář. Během podzimu se na ovocných stromech začínají tvořit pupeny, z nichž vyroste úroda v příští sezóně. Hnojení proto hraje klíčovou roli při jejich úspěšném přezimování, zdůrazňuje web Farm-cs.

Načasování a metodika

Třešně vyžadují hnojení přibližně měsíc před nástupem mrazů. Ideální období pro tento proces je tedy první polovina listopadu. Před aplikací hnojiv je třeba zrýt plochu v okruhu 1 metru kolem kmene – právě sem pak budou aplikována hnojiva. Svůj účel při péči o ovocné stromy plní jak ta organická, tak i minerální. Stačí je dobře použít.

Organická hnojiva pro třešně

Hnůj stimuluje růst kořenů a zvyšuje produktivitu. Čerstvému nebo drůbežímu hnoji je třeba se vyhnout kvůli vysokému obsahu dusíku. Místo něj by se měl používat ten dobře uleželý nebo vyzrálý kompost. Na každý metr čtvereční je zapotřebí přibližně 8 kilogramů. „Chcete své třešně podpořit ještě více? Pak si připravte směs z 1 kilogramu kompostu a 1 šálku vápna, zapravte ji do zryté půdy a důkladně zalijte,“ radí čtenář Jan K. z Litomyšle.

1 lžíce speciálního hnojiva nahradí půl kolečka hnoje. Rostlinám dodá potřebné živiny, přičemž se dá sehnat téměř kdekoliv za pár kaček

Dalším skvělým hnojivem je také dřevěný popel. Ten přirozeným způsobem navyšuje obsah minerálních látek v půdě a reguluje její kyselost. Na metr čtvereční je třeba asi 250 gramů popela – to je rada mého tatínka a já se jí držím, protože funguje skvěle. A perfektní je také kostní moučka, bohatá na fosfor a další minerály. Při správné aplikaci pomáhá třešním lépe přezimovat a pomáhá při tvorbě plodů. Doporučuje se asi 50 gramů na metr čtvereční.

Aby vaše třešeň plodila příští rok opravdu ukázkově, vyplatí se jí dodat právě teď ty správné živiny- bude potom plodit opravdu nádherně iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše třešeň plodila příští rok opravdu ukázkově, vyplatí se jí dodat právě teď ty správné živiny – bude potom plodit opravdu nádherně

Minerální hnojiva pro třešně

Pro zajištění komplexní výživy potřebují třešně dostatek draslíku, hořčíku a vápníku, které významně přispívají k jejich zimní odolnosti. A po čem sáhnout?

  • Superfosfát: Komplexní směs potřebných prvků. Po rozmíchání 300 gramů suché látky v 10 litrech vody je zapotřebí přibližně 60 mililitrů roztoku na metr čtvereční.
  • Draslík a hořčík: Ideální pro třešně, švestky a meruňky, zvyšuje produktivitu. Doporučuje se přibližně 100 gramů na strom.
  • Síran, dusičnan nebo chlorid vápenatý: Bohatý na vápník, který je nezbytný pro prevenci hnědnutí listů v důsledku nedostatku vápníku. Hnojivo vyrobíte přidáním 25 gramů suché látky do 10 litrů vody, poté je zapotřebí přibližně 200 mililitrů na strom.

A zapomenout byste neměli ani na správný řez nebo využití jejich pecek. S obojím už Chalupáři-Zahrádkáři také poradili.

Kdy řezat ovocné stromy? Vše, co potřebujete vědět

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o ovocné stromy na podzim?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články