V kuchyni se občas vyskytnou zbytky, které jsou ideální pro další zužitkování ve formě hnojiva. Nejčastěji jde o odřezky, které putují do kompostu, kde se z nich stanou prospěšné látky v dobře dostupné formě pro rostliny. Jenže existují i přímé cesty, jak si vytvořit kapalné hnojivo, které bude mít v zásadě okamžitý efekt. A navíc přitom zužitkujete zdánlivý odpad.
Co budete potřebovat pro výrobu rýžového hnojiva?
Jak již název napovídá, tvoří hlavní ingredienci rýže. Konkrétně jde o vodu, která zůstane po jejím uvaření. Rýže je totiž potravina přirozeně bohatá na mnohé prospěšné látky, jako jsou vitamíny A, B1, B6, B4, železo, zinek, hořčík, kobalt, mangan, molybden. Nechybí ani důležité prvky pro rostliny, jako jsou draslík, fosfor, síru, chrom, chlor, křemík, měď, selen a mnoho aminokyselin. Většina z nich se v určité míře uvolní do vody při vaření.
Pro dokonalou úrodu i krásné pokojové rostliny
Využití této vody z uvařené rýže najdete u pokojových rostlin i pro zvýšení úrody ovoce či zeleniny. Aby bylo hnojivo účinné a rostlině nijak neublížilo, nechte vodu vždy důkladně vychladnout. Během vaření také nepřidávejte sůl, protože její nadbytek také není nic dobrého pro celkové zdraví rostlin. Když dodržíte tyto rady, získáte při vaření jídla vedlejší produkt v podobě čistého přírodního hnojiva.
Hnojte rostliny zhruba jednou za dva týdny
Hnojení se doporučuje zhruba jednou za dva týdny. U některých náročnějších můžete zvolit klidně také týdenní interval. Samotnou vodu z uvařené rýže nařeďte se stejným dílem vody a promíchejte. Když je odvar z rýže stále velmi hustý, přidejte o trochu více vody pro pohodlnější zalévání. Za čas budete pozorovat pozitivní vliv hnojiva na kvalitu rostlin a množství plodů.