Úroda angreštu může být i dvojnásobná, občas k tomu pomůže podzimní prořezávání

Pokud si chcete příští rok úrodu angreštu pojistit, nemusíte ho právě teď začít zanedbávat – místo tohoto vsaďte na správný řez.

Obří plody angreštu spolehlivě zařídí amoniak s peroxidem i Zdroj fotografie: Przemek P / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vyhlídka na bohatou úrodu angreštu láká mnoho zahrádkářů a zemědělských nadšenců. Klíčovým faktorem k dosažení tohoto cíle je podle webu JakPěstovat ta správná péče o angreštové keře a jejich včasné prořezávání. Tyto keře mají pozoruhodnou schopnost rychle regenerovat a každoročně vytvářet mnoho nových výhonů. Bez správného prořezávání a údržby však může nadměrný růst trnitých větví bránit procesu tvorby plodů, což ztěžuje sklizeň, jak informuje web iReceptář. Správné prořezávání je proto naprosto nezbytné.

Prořezávání keřového angreštu

U keřového angreštu se v prvním roce zakracují výhony na dva až tři pupeny, a to nejlépe během časného jara. Slabé a krátké výhony se zastřihují těsně u země. V následujícím roce se ponechá čtyři až šest nejsilnějších a dobře rozložených výhonů a jejich délka se zkrátí o třetinu. Časně rostoucí výhony by měly být seříznuty na dva pupeny.

Nepotřebné nebo slabé výhony je třeba zcela odstranit. Třetím rokem se prodloužené větve zkrátí na deset až dvanáct pupenů a boční výhony na tři až pět pupenů. Pro optimální růst se snažte udržet osm až dvanáct primárních větví, jedině tak se dočkáte velké úrody.

Řez stromkového angreštu

U stromkové formy se při první výsadbě na podzim seříznou výhony na tři až čtyři pupeny, slabší výhony se seříznou na jeden až dva pupeny. Ve druhém roce vyberte a udržujte pět až sedm silných výhonů jako základní větve a zkraťte je přibližně o třetinu.

Jak se zbavit škůdců na angreštu a rybízu hned v červnu. Přírodní postřik spálí všechny hrozby

V následujících letech proveďte předjarní řez odstraněním centrálně rostoucích výhonů a prořezáním přebytečného porostu. „Zajistěte přitom rovnoměrné rozmístění výhonů kolem kmene a zkraťte hlavní větve na osm až deset pupenů a boční přírůstky na dva až čtyři pupeny,“ radí čtenář Jaroslav P. Z Náměšti nad Oslavou.

prořezávání angreštu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud milujete lehce nakyslý a šťavnatý angrešt, pak byste se určitě právě teď měli postarat o prořezání keřů a stromků

Význam podzimního řezu

Podzimní řez hraje zásadní roli při zajišťování růstu a produktivity angreštu. Je-li správně provedený, pak usnadňuje vývoj větších a kvalitnějších plodů a zároveň minimalizuje riziko vzniku chorob, jako je například padlí. Zajišťuje také vyváženou korunu, která zajišťuje rostlině dostatek světla a cirkulaci vzduchu, což je pro optimální produkci ovoce naprosto zásadní. podrobný návod jsme u na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde. A po řezu angrešt dobře pohnojte, Chalupáři-Zahrádkáři doporučují dřevěný popel.

Řez stromkového a keřového angreštu: Toto detailní video se zaměřuje na specifika řezu angreštu pro podporu a udržení vyrovnané plodnosti, dobrého zdravotního stavu i co nejdelší životnosti

Jak se o své angrešty staráte právě teď vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články