Úspěšné sázení zimní cibule: Rekordní úrodu zařídí dusičnan

Cibule sazečky nestačí na podzim jen zasadit do země – velkou úrodu podpoříte také tím správným pohnojením. Pomůže vám dusičnan.

Perfektní start zajistí cibuli použití manganistanu draselného i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zimní cibule je cenným doplňkem každé zahrady. Zahrádkáři si ji oblíbili pro její schopnost odolávat nízkým teplotám a v létě přinášet bohatou úrodu, píše web SvitRoslyn. Magazín Zaxid zase uvádí, že je pro dosažení rekordní sklizně zásadní dodržovat specifické pokyny pro výsadbu a péči. A doporučuje mimo jiné i dusičnatá hnojiva.

Načasování je klíčové

Jedním z prvních bodů při výsadbě ozimé cibule je načasování. „Ideální je vysadit zimní cibuli těsně před příchodem trvalých mrazů,“ píše čtenář Radek L. z Potštátu. „Příliš časná výsadba může mladé sazenice vystavit pozdním vysokým teplotám, zatímco příliš pozdní výsadba jim nemusí umožnit vytvořit silné kořeny před nástupem zimy. Je tedy třeba na to dávat pozor,“ doplňuje a pokračuje. „Pro úspěšné pěstování zimní cibule je také zásadní výběr správného sadebního materiálu, proto vždy volte kousky o průměru do 1 cm – rychleji koření.“

Nezapomeňte na správnou dezinfekci

A já přidám další radu – před výsadbou je vhodné sadbu cibule ošetřit roztokem manganu. Ten ji pomůže ochránit před houbovými chorobami a zlepší její celkový zdravotní stav. Jak na to? Jednoduše. Sadbu před výsadbou namočte asi na 30 minut do slabého roztoku manganistanu draselného – nic víc není třeba. A nezapomeňte ani na přípravu půdy:

  • Půda musí být bohatá a úrodná, aby cibuli poskytla potřebné živiny pro silný a zdravý růst. Zimní cibule jsou velcí jedlíci a prostředí bohaté na živiny jim prospívá.
  • Odstraňte také veškerý plevel, ten může s cibulí soupeřit o živiny a bránit jejímu růstu.
  • Abyste zabránili napadení zimní cibule chorobami a škůdci, můžete půdu dezinfikovat slabým roztokem manganistanu draselného nebo přípravkem ze zahradnictví. Na 10 litrů vodní směsi přidejte 1 čajovou lžičku dezinfekčního přípravku.
Proč dávat cibuli pod polštář: Dokáže zničit negativní myšlenky

Cestu za krásnou úrodou cibule zkrátí hnojivo z kvasnic

Hnojení hnojem nebo dusičnanem

Hnojení půdy je zásadní pro zajištění toho, aby zimní cibule dostávala všechny potřebné živiny pro optimální růst. Osobně doporučuji následující hnojiva:

  • Organická hmota: Přidejte kbelík dobře uleželého kompostu nebo jiné organické hmoty na metr čtvereční, abyste zlepšili strukturu a úrodnost půdy.
  • Dusík: Přidejte 50 gramů dusičnanu amonného na metr čtvereční. Dusík je nezbytný pro podporu růstu listů, který je pro zimní cibuli hned na jaře životně důležitý.
  • Fosfor: Aplikujte 40 gramů superfosfátu na metr čtvereční, abyste podpořili silný vývoj kořenů a celkový zdravotní stav rostlin.
  • Draslík: Přidejte 30 gramů chloridu draselného na metr čtvereční, abyste zvýšili odolnost proti chorobám a zlepšili kvalitu cibule.
Aby vám pracně vypěstovaná cibule vydržela opravdu co nejdéle, musíte se soustředit na její správné skladování iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud si chcete v příštím roce pojistit opravdu bohatou úrodu cibule, pak vsaďte právě teď na dobré pohnojení vysazené sazečky

A inspirovat se můžete i lunárním kalendářem, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali. A hodit se vám může i pomocník jménem draslík.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při pěstování zimní cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články