Už žádné kupování arašídů, vypěstovat se dají i doma. Postačí pytel naplněný zeminou

Arašídy patří mezi velmi oblíbené potraviny – i když to nejsou ořechy, ale vlastně luštěnina. A vypěstovat si je můžete i sami doma.

Arašídy se dají pěstovat i v květináči na balkoně i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Věděli jste, že vám stačí sáček naplněný zeminou a hrst syrových arašídů, abyste si vypěstovali vlastní várku těchto oblíbených pochoutek? Syrové arašídy pořídíte například ve specializovaném farmářském obchůdku (trochu paradoxně – tam jsem je opravdu sehnala já) nebo na internetu, kde se prodávají jako semena.

Jak zasadit arašídy

Syrové arašídy a namočte je asi na 15 minut do vody – budou tak rychleji klíčit, jak radí web VeseléBydlení. Po vypuštění vody je zabalte do vlhké papírové utěrky a uložte je na teplé, slunné místo. Nechte je dva dny klíčit, dokud neuvidíte vyrůstat drobné výhonky.

Poté naplňte větší plátěné pytle (pokud chcete vypěstovat jen jednu nebo dvě rostlinky, tak klidně i jen plátěný sáček) půdou bohatou na živiny a do každého z nich zasaďte tři naklíčené arašídy. Dbejte na to, aby byly od sebe dostatečně vzdáleny a měly prostor pro růst. Pytle umístěte na slunné místo, kde budou mít po celý den dostatek slunečního světla.

Péče o arašídy v pytli

Přibližně po 10 dnech, kdy začnou semenáčky vyrůstat, zakryjte půdu kousky látky nebo ještě lépe netkanou textilií, aby se v ní udržela vlhkost. Je důležité udržovat ji trvale vlhkou, aniž byste ji přelévali. U rostoucích arašídů také dávejte pozor na jakékoli příznaky škůdců nebo chorob a v případě výskytu jakýchkoli problémů podnikněte okamžitá opatření. Přece jen arašídy nejsou na naše podmínky stavěné a ublížit jim může ledacos. Vyplatí se tedy být ve střehu.

Broskve už nekupuji. Na parapetu si během 15 dní vypěstuju ty nejsladší a nejšťavnatější úplně zadarmo

Sklizeň doma vypěstovaných arašídů

Po třech až pěti měsících vaší péče dosáhnou vaše arašídy zralosti a stonky začnou usychat. To je podle informací z webu DesateroTváříOsobnosti znamení, že je čas je sklidit! Opatrně je proto vyryjte. Po sklizni arašídy očistěte a uložte je na suchém a vzdušném místě, aby neplesnivěly. A pokud chcete, aby chutnaly jako ty z obchodu, prostě je na sucho opražte na teflonové pánvi.

Pokud si chcete letos vypěstovat něco opravdu netradičního, pak jednoduše vsaďte na oblíbené buráky alias arašídy iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete letos vypěstovat něco opravdu netradičního, pak jednoduše vsaďte na oblíbené buráky alias arašídy

Rádi byste si vypěstovali i něco trochu tradičnějšího? Pak zkuste vsadit třeba na starou dobrou lísku, které se už Chalupáři-Zahrádkáři věnovali. Na možná ještě oblíbenější vlašský ořech však dejte pozor – není totiž vhodné ho pěstovat příliš blízko k domu.

Jaké druhy ořechů pěstujete doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články