Už žádní drátovci v bramborách, navždy je odežene hořčičné semínko

Hořice nemusí na zahradě sloužit jen jako základ postřiku nebo jako zelené hnojení. Prášek z ní pomáhá i proti drátovcům.

Už žádní drátovci v bramborách, navždy je odežene hořčice i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Drátovci, larvy kovaříků (jak informuje web iReceptář), představují pro zahrádkáře i zemědělce velkou výzvu, protože nenápadně napadají brambory a další kořenové plodiny – a to přímo pod půdou. Tito vytrvalí škůdci mohou zničit úrodu dříve, než začnou být škody na plodinách viditelné. Je proto třeba proti nim zasáhnout opravdu včas – a to třeba obyčejnou hořčicí, jak mi poradila moje babička.

Jak proti drátovcům hořčicí

Semena hořčice obsahují sloučeniny, které jsou pro drátovce přirozeně odpudivé. Stačí je proto rozemlít a zapracovat do půdy okolo klíčících brambor – tady totiž působí jako odstrašující prostředek a vytvářejí prostředí, které je pro drátovce natolik nepřívětivé, že si raději půjdou najít jiné místo pro svůj vývoj.

Tato metoda tak nejenže chrání brambory před poškozením, ale také zachovává zdraví půdy, protože se vyhýbá chemickému ošetření, jak potvrzuje i web DesateroTváříOsobnosti. Náš tip: Hořčici můžete na zahradě použít i ve formě zeleného hnojiva. Dokáže zlepšit strukturu půdy, potlačit plevele a dokonce se postará i o choroby přenášené půdou.

Už žádní drátovci v bramborách, navždy je odežene hořčice

Jak se zbavit drátovce na zahradě: Po cibulových slupkách se už raději neukáže

Pomohou i luštěniny

Chcete své brambory ochránit ještě více, pak použijte návod pana Jana z Lipavé, který nám poslal na redakční e-mail. „Vedle každé brambory zasaďte dvě semena luštěnin, například hrachu nebo fazolí. Nejenže tím získáte další ochrannou vrstvu, ale také vylepšíte půdu pro budoucí plodiny. A nebojte se, bramborám to nijak neublíží.“ A proč to funguje? Luštěniny díky svému kořenovému systému poskytují přirozenou ochrannou bariéru. Jejich schopnost obohacovat půdu dusíkem navíc bramborám dále prospívá.

Aby vaši úrodu brambor letos opravdu nic neohrozilo, pak se nezapomeňte pojistit proti drátovcům. Je to jednodušší, než si myslíte. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaši úrodu brambor letos opravdu nic neohrozilo, pak se nezapomeňte pojistit proti drátovcům. Je to jednodušší, než si myslíte

A pomoci vám může i jarní nebo také zelená cibulka – pokud ji totiž zasadíte do řádků mezi bramborami, bude mít na larvy kovaříků také odpuzují účinek. Podrobněji o tom psali Chalupáři-Zahradníci nedávno. Jde o další přírodní metodu, kterou se rozhodně vyplatí vyzkoušet. A navíc si na zelené nati můžete i pochutnat (a dodá vám spoustu vitamínů).

Jak proti škůdcům v bramborách bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články