Už žádní škůdci na ovocných stromech, hravě si s nimi poradí parafínový olej

Nedejte škůdcům na své zahradě šanci. Stromy už zjara postříkejte parafínovým olejem v té správné koncentraci a nikdy se neobjeví.

postřik stromů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý zahrádkář ví, že krása stromů a rostlin je až na druhém místě za jejich zdravím. Když se kalendář přehoupne z února do března, je čas na aktivní opatření, která ochrání naše milované rostliny před nepřízní přírody. My v redakci už máme dávno ošetřeno – a co vy?

Proč stříkat ovocné stromy?

Předvegetační období je zlatou hodinou pro zásah proti nevítaným hostům, kteří přežili zimu – čím později s účinným zásahem začnete, tím horší bude mít výsledky, jak zdůrazňuje web JardinFavori. Při tomto preventivním zásahu nejde jen o ochranu proti škůdcům, ale také o prevenci šíření chorob, které tito škůdci přenášejí nebo způsobují.

Jak se zbavit škůdců na angreštu a rybízu hned v červnu. Přírodní postřik spálí všechny hrozby

Parafínový olej: ekologický ochranný prostředek

Parafínový olej si podle informací z webu BydleníSnů vysloužil uznání za svou účinnost a všestrannost. Jeho mechanismus je geniálně jednoduchý, a přesto ničivě účinný proti škůdcům. Tím, že škůdce obalí tenkou vrstvou oleje, naruší jejich dýchání, což vede k jejich úhynu. Tím však jeho schopnosti nekončí. Parafínový olej představuje také velmi účinnou bariéru proti různým houbám a plísním.

Výhody používání parafínového oleje

Parafínový olej vyniká svou šetrností k životnímu prostředí a působivou účinností. Zabraňuje šíření parazitů a patogenů, aniž by negativně ovlivňoval samotné rostliny. Díky své šetrnosti k životnímu prostředí se stal oblíbeným mezi odborníky, kteří jej považují za jednu z nejudržitelnějších dostupných metod ochrany rostlin vůbec.

Už od počátku sezóny jsou nejrůznější škůdci doslova postrachem zahrady. Můžete se jich zbavit jednoduchým a levným postřikem z parafínového oleje. iZdroj fotografie: Depositphotos
Už od počátku sezóny jsou nejrůznější škůdci doslova postrachem zahrady. Můžete se jich zbavit jednoduchým a levným postřikem z parafínového oleje

Jak účinně používat parafínový olej

Klíč k plnému využití síly parafínového oleje spočívá v jeho aplikaci. Ideální je použití koncem zimy nebo začátkem jara, nejlépe těsně před rašením pupenů. Toto načasování zajistí, že se zasáhne proti spícím škůdcům, aniž by se poškodila vzcházející vegetace. Navíc aplikace parafínového oleje v chladnější části dne minimalizuje riziko fytotoxických účinků. Obvykle ho stačí zředit s vodou v poměru 1:5. Chalupáři-Zahrádkáři na něj pak nedají dopustit ani v boji proti červcům.

Jak na puklice a jim podobné škůdce

Jak své ovocné stromy ošetřujete na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články