Melouny vážící 10 kg a více zařídí dřevěný popel a hnojivo z droždí

Bohatou úrodu melounů plných sladké a šťavnaté chuti vám zajistí tato extra výživná zálivka. Smíchejte suroviny ze své domácnosti a připravte si toto vynikající hnojivo.

čím hnojit meloun i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Melouny patří mezi nejoblíbenější plody léta. Nejen pro svou sladkou a osvěžující chuť, ale také pro velké množství vitamínů a schopnost hydratovat organismus, což je obzvlášť v letních měsících opravdu důležité. Aby byla vaše sklizeň co největší a nejchutnější, dopřejte jim nadstandardní péči v podobě výživného přírodního hnojiva, které si doma snadno a levně připravíte za pár minut.

Jak pěstovat melouny

Všichni milovníci léta se shodnou na tom, že toto roční období má nejlepší a nejširší nabídku čerstvých plodů ovoce a zeleniny. Ať už dáváte přednost zelenině nebo ovoci, každý si přijde na své. Ještě lepší však je, když můžete tyto plody sklízet přímo ze své vlastní zahrádky. Melouny potřebují především dostatek světla, tepla a úrodné, dobře propustné podloží.

Na co si dát při pěstování pozor

Příprava záhonu a výběr ideálního místa pro jejich pěstování je zcela nezbytný. Zadržování přebytečného množství vody vede k uhnívání kořenů, což v případě mladých sazenic může způsobit vážné a nezvratné problémy. Podmočená půda v pozdějším období láká větší množství škůdců a způsobuje i hnilobu plodů. Špatným podložím zvyšujete šance, že melouny buď vůbec nevyrostou nebo nakonec o celou úrodu přijdete.

Jak na slimáky iZdroj fotografie: Canva

Abyste byli v pěstování melounů úspěšní, musíte potřebné živiny aplikovat ve správnou dobu. I v průběhu sezony je potřeba zajistit, aby mezi rostlinami mohlo proudit světlo a vzduch a vzájemně si nestínily a nekonkurovaly. To mimo jiné znamená také pravidelně vytrhávat prorůstající plevel. Mezi jednotlivými rostlinami byste měli dodržovat vzdálenost v řádku alespoň 1,5 m a jednotlivé řady odsadit až o 2 m.

Jak pečovat o meloun po výsadbě

Jakmile sazenice melounu přesadíte do venkovního záhonu, nasypte okolo rostliny 10 cm zeminy. V dalších dnech byste jej měli zalévat pouze teplou odstátou vodou a hnojit kravským hnojem nebo slepičím trusem. Obě směsi jsou bohaté na dusík a nakopnou růst rostlin. Využít místo toho lze také dusičnan amonný, superfosfát nebo chlorid vápenatý.

Jak hnojit melouny

Velmi dobře vám poslouží kvasnicové hnojivo z droždí. Jednoduše smíchejte 10 gramů droždí s 10 litry vody a nechte den odstát. Další den směs nalejte ke kořenům a nastříkejte i na listy. Jakmile rostliny začnou kvést, využijte přípravek z dřevěného popela. 30 g popela nasypte do 2 litrů vroucí vody a nechte opět den louhovat. Na druhý den přeceďte a pomocí rozprašovače naneste na melouny.

Jak na pěstování melounu v našich podmínkách

Jak pečujete o melouny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články