Velké a masité papriky zařídí popel, droždí a jód

Aby byly vaše papriky velké, masité a sladké, dopřejte jim tu správnou dávku živin. Stačí sáhnout do domácích zásob a budete příjemně překvapeni.

pěstování paprik i Zdroj fotografie: Rob Bertholf / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I když se paprikám obecně daří v dobře propustné půdě a na plném slunci, malá podpora v podobě přírodních doplňků může výrazně ovlivnit jejich růst a celkový zdravotní stav. Sáhněte do spíže a do domácí lékárničky a dodejte jim vše, co ke své spokojenosti potřebují. Postup je opravu snadný.

Síla popela a kompostu

Pro vynikající výživu paprik jsou důležité dva prvky: popel a kompost. Popel je bohatý na základní minerální látky, které papriky potřebují k silnému růstu a bohaté produkci plodů. Kompost zase dodává půdě organickou hmotu a zlepšuje její strukturu a úrodnost. Kombinace těchto dvou prvků zajišťuje paprikám vyváženou výživu, která vede k větším a šťavnatějším plodům.

  • Použití popela: Dřevěný popel nasypte kolem paprik. Obsahuje draslík, který je nezbytný pro růst rostlin a vývoj plodů. Popel pomalu uvolňuje živiny do půdy a zajišťuje rostlinám trvalý přísun draslíku.
  • Přidání kompostu: Před výsadbou sazenic paprik přimíchejte do půdy kompost. Tím se zvýší schopnost půdy zadržovat vlhkost a živiny, což podpoří zdravý vývoj kořenů a celkovou vitalitu rostlin.

Kouzlo draslíku pro papriky

Draslík je pro všechny rostliny, včetně paprik, životně důležitou živinou. Hraje klíčovou roli v jejich celkovém zdraví a růstu, ovlivňuje vývoj kořenů, příjem vody i tvorbu plodů. Dostatečné množství draslíku v půdě je důležitým předpokladem ke sklizni větších, sladších a šťavnatějších paprik. A jak paprikám tuto nezbytnou látku dodat? Hledejte hnojiva označená vyšším obsahem draslíku (třetí číslo v poměru NPK, např. 10–10–20, kde třetí číslo představuje procento draslíku) a následně ho použijte podle pokynů výrobce.

Zahradník s 30letou praxí radí, jak na velkou úrodu paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Síla kvasinek pro raný růst

V raných fázích růstu vyžadují rostliny paprik dodatečnou výživu, aby se jim vyvinuly silné kořeny a pevné stonky. Kvasnice, bohaté na prospěšné živiny, mohou poskytnout přirozenou vzpruhu, která mladým rostlinám papriky pomůže vzkvétat. Rozpusťte 100 g kvasinek v 5 litrech vody a přidejte malé množství cukru, abyste kvasinky nakrmili. Směs nechte 2 až 3 dny stát na slunečním světle, aby hnojivo vykvasilo. Po vykvašení roztok kvasinek zřeďte vodou a přibližně 1 litr zředěného roztoku nalijte ke každé rostlině.

Posílení imunity jódem

Silný a zdravý imunitní systém je pro rostliny paprik nezbytný, aby se ubránily chorobám a škůdcům. K posílení imunitní obrany rostlin lze použít jód, který je známý svými antiseptickými vlastnostmi. Smíchejte 1 kapku jódu se 3 litry vody. Toto množství vám vystačí na zálivku tří rostlin.

Velké a masité papriky zařídí popel, droždí a jód – pohnojte je ještě teď iZdroj fotografie: Depositphotos

Letní hnojení paprik

V letních měsících se papriky nachází ve svém nejlepším vegetačním období a vyžadují proto častější přihnojování. I tady vám pomohou přírodní prostředky.

  • Voda s popelem: Jednou měsíčně zalévejte rostliny paprik roztokem vody a popela. Smíchejte 1 šálek popela v 10 litrech vody a každou rostlinu důkladně zalijte.
  • Obohacení kvasnicemi: Na začátku růstu rostlin papriky aplikujte živný roztok s kvasinkami, jak bylo popsáno výše, abyste podpořili raný vývoj kořenů a stonků.
  • Posílení jódem: Jednou měsíčně posilujte imunitu rostlin pomocí jódového roztoku. Roztok jódu naneste na každou rostlinu a poté okolní půdu zalijte čistou vodou.

Pomoci může i hnojení fosforem. Hnojení paprik superfosfáty nebo fosforečnou moučkou totiž zajišťuje jejich optimální růst (bez ohledu na panující venkovní podmínky a počasí) a správně probíhající metabolické procesy.

Jak se o své papriky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články