Bez správné výživy se perfektní úrody mrkve nedočkáte. Pomoci vám může i síran draselný. Jeho aplikace je jednoduchá.
Síran draselný (K2SO4) je anorganická sloučenina, která zelenině podle webu OurStoneyAcres dodává především draslík, jednu ze tří základních živin. Pro mrkev je draslík obzvláště důležitý, protože pomáhá s růstem velkých a šťavnatých podzemních částí. Zlepšuje zadržování vody, zvyšuje výnos a posiluje její odolnost vůči chorobám a škůdcům.
Příprava půdy a hnojení – pozor na začátky
Před výsevem je nezbytné připravit půdu – tento krok se podle mých zkušeností rozhodně nevyplácí opomíjet. Mrkev dává přednost kypré, písčité půdě, která umožňuje hluboký průnik kořenů bez jakéhokoliv odporu. „Tato zelenina nejlépe prospívá v mírně kyselé až neutrální půdě (pH 6,0-7,0). Pokud je vaše půda příliš těžká, zvažte její doplnění pískem a organickou hmotou, abyste zlepšili její strukturu a obsah živin,“ radí čtenář Jan V. ze Zvolyně, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři šikovné tipy pro pěstování mrkve posílá opakovaně.
Obohacení půdy síranem draselným
Růst mrkve se vyplatí podpořit i správnou výživou. Před výsadbou proto aplikujte do půdy síran draselný – stačí s ním záhon lehce posypat. Tato počáteční dávka dodá draslík potřebný pro počáteční fáze růstu. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také doporučovali hořčičný prášek, ten tuto zeleninu také navíc ochrání proti škůdcům
Pravidelné zalévání a mulčování
Mrkev potřebuje ke svému správnému vývoji i stálou vláhu, jak píše web Skrblík. Proto ji zalévejte opravdu důkladně a alespoň jednou týdně (v období sucha častěji). Vyhněte se ovšem mělkému zalévání, protože podporuje vývoj mělkých kořenů, což je nežádoucí. Vláhu pomůže udržet i mulčování organickými materiály, jako je sláma nebo posekaná tráva.
A pohlídejte si i optimální termín sklizně. Obecně platí, že mrkev je obvykle připravena ke sklizni 60 až 80 dní po výsadbě, v závislosti na odrůdě. Nejlepším ukazatelem zralosti je její průměr, který by měl být v horní části asi 3/4 až 1 cm.