Jak na velké a šťavnaté mrkve: Skvělým pomocníkem je síran draselný

Bez správné výživy se perfektní úrody mrkve nedočkáte. Pomoci vám může i síran draselný. Jeho aplikace je jednoduchá.

Sklizená mrkev k uskladnění i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Síran draselný (K2SO4) je anorganická sloučenina, která zelenině podle webu OurStoneyAcres dodává především draslík, jednu ze tří základních živin. Pro mrkev je draslík obzvláště důležitý, protože pomáhá s růstem velkých a šťavnatých podzemních částí. Zlepšuje zadržování vody, zvyšuje výnos a posiluje její odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Příprava půdy a hnojení – pozor na začátky

Před výsevem je nezbytné připravit půdu – tento krok se podle mých zkušeností rozhodně nevyplácí opomíjet. Mrkev dává přednost kypré, písčité půdě, která umožňuje hluboký průnik kořenů bez jakéhokoliv odporu. „Tato zelenina nejlépe prospívá v mírně kyselé až neutrální půdě (pH 6,0-7,0). Pokud je vaše půda příliš těžká, zvažte její doplnění pískem a organickou hmotou, abyste zlepšili její strukturu a obsah živin,“ radí čtenář Jan V. ze Zvolyně, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři šikovné tipy pro pěstování mrkve posílá opakovaně.

Obohacení půdy síranem draselným

Růst mrkve se vyplatí podpořit i správnou výživou. Před výsadbou proto aplikujte do půdy síran draselný – stačí s ním záhon lehce posypat. Tato počáteční dávka dodá draslík potřebný pro počáteční fáze růstu. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také doporučovali hořčičný prášek, ten tuto zeleninu také navíc ochrání proti škůdcům

Jak hnojit mrkev, aby vydržela dlouho uskladněná a nekazila se: Stále ještě není pozdě využít prvorepublikové triky

Pravidelné zalévání a mulčování

Mrkev potřebuje ke svému správnému vývoji i stálou vláhu, jak píše web Skrblík. Proto ji zalévejte opravdu důkladně a alespoň jednou týdně (v období sucha častěji). Vyhněte se ovšem mělkému zalévání, protože podporuje vývoj mělkých kořenů, což je nežádoucí. Vláhu pomůže udržet i mulčování organickými materiály, jako je sláma nebo posekaná tráva.

Pěstování mrkve na záhonech iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete letos pojistit báječnou úrodu lahodných a šťavnatých mrkví, musíte si opatřit především správnou výživu.

A pohlídejte si i optimální termín sklizně. Obecně platí, že mrkev je obvykle připravena ke sklizni 60 až 80 dní po výsadbě, v závislosti na odrůdě. Nejlepším ukazatelem zralosti je její průměr, který by měl být v horní části asi 3/4 až 1 cm.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy pro maximální úrodu mrkve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články