Ani soused takové nemá: Velké maliny zařídí dusičnan amonný

Pojistěte si podzimní úrodu remontantních malin tím správným prostředkem. Pomůže vám správně aplikovaný dusičnan amonný.

Velké maliny zařídí dusičnan amonný ve správné dávce i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Maliny patří mezi velmi oblíbené ovocné dřeviny. A není divu – jejich plody jsou nejen neuvěřitelně chutné, ale také plné vitamínů a důležitých živin. Pro pěstování velkých a šťavnatých malin je klíčová správná péče a včasné hnojení. Ale jen jednou jim to nestačí, maliníky jsou totiž opravdu hladové rostliny, takže vyžadují hnojení nejméně dvakrát během vegetačního období. První hnojení by mělo proběhnout brzy na jaře, druhé před květem a začátkem tvorby plodů. A u remontantních malin by měla přijít ještě třetí dávka, a to zhruba v polovině léta.

Čím maliny správně hnojit

Nejlepší volbou pro hnojení malin je domácí minerální hnojivo. K jeho přípravě budete potřebovat 60 gramů superfosfátu, 40 gramů draselné soli nebo dřevěného popela, 30 gramů dusičnanu amonného a 10 litrů vody. Všechny ingredience smíchejte dohromady a roztokem zalijte malinové keře. Před hnojením malin je také výhodné půdu mulčovat.

Nezapomínejte na jarní péči

Zkušení zahradníci doporučují provést brzy na jaře stimulační řez malinových keřů. Tento postup pomáhá zvýšit výnos a velikost úrody. Prořezávání spočívá v odstranění slabých nebo poškozených trsů a prořezání hustého porostu, aby se zlepšila cirkulace vzduchu a pronikání slunečního světla. Důležitá je však také i dostatečná zálivka. Maliny totiž potřebují stálou vláhu, a to zejména v období sucha. Pravidelně je zalévejte, ale dávejte pozor, abyste je nepřelili, protože nadměrná vlhkost může vést k hnilobě kořenů.

Ochrana proti plevelům

Udržujte malinové záhony bez plevele, který s nimi soupeří o živiny a vodu. Vhodné je již zmíněné mulčování, to může pomoci potlačit plevel a zároveň udržet optimální půdní vlhkost. Jako mulč lze použít například posekanou trávu, seno, slámu, kůru nebo dokonce vytrhaný plevel (samozřejmě bez semínek). Můžete tak zužitkovat odpad ze zahrady, a zároveň skvěle prospět své ovocné zahradě. Také sledujte, zda se na malinách nevyskytují běžné choroby, jako je padlí, a škůdci – například mšice.

Velké maliny zařídí dusičnan amonný ve správné dávce iZdroj fotografie: In Memoriam: me’nthedogs / Creative Commons / CC BY-NC-2.0

Oslabené rostliny podpoří banánová slupka

Jestliže vaše maliníky nejsou z nějakého důvodu v právě optimální kondici, pak jim dopřejte vzpruhu v podobě banánových slupek. Nejlepší jsou ty ze zralých nebo přezrálých banánů, protože obsahují nejvyšší koncentraci živin. A jak je použít? Banánové slupky nakrájejte na malé kousky, aby se lépe rozkládaly. To také pomůže snadnějšímu uvolňování živin do půdy.

Poté vykopejte mělké rýhy kolem základny malin tak, aby byly několik centimetrů od hlavních kmínků. Do rýh umístěte nařezané banánové slupky a zasypte je zeminou. Případně můžete slupky také nakrájet na menší kousky a přímo je zamíchat do vrchní vrstvy půdy kolem rostlin (a při té příležitosti k malinám dodat třeba i nový kompost nebo kvalitní zeminu). Po zakopání banánových slupek oblast důkladně zalijte, čímž pomůžete zahájit rychlý proces rozkladu a umožníte živinám dostat se až ke kořenům malin.

Jaké jsou vaše triky při péči o maliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články