Palice česneku velké jako dětská pěst zařídí hnojivo z droždí

Jarní česnek můžete ještě teď vyživit docela obyčejným droždím. Za pár korun vám maximalizuje úrodu a zařídí velké palice.

Česnek po sklizni v přepravce i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Začátkem července je nezbytné česnek přihnojit, aby byla zajištěna bohatá úroda. Nebojte se, hnojivo, které česneku vyhovuje nejlépe, je jednoduché na přípravu a nebude vyžadovat mnoho času ani úsilí (a jako bonus je opravdu levné). Jeho účinnost vás však ohromí.

Výhody přírodních hnojiv

Rostliny vyžadují správnou výživu v průběhu celého růstu a samozřejmě i během období plodnosti. Hnojiva bohatá na dusík jsou nezbytná pro zajištění potřebných živin pro rychlý růst a vývoj svěžího zeleného listoví. Kromě toho jsou však pro udržení zdravé a silné úrody nezbytné i další živiny, a to především fosfor a draslík.

Síla kvasinek pro česnek

Hnojivo na bázi kvasnic lze používat již od prvního letního měsíce. Chcete-li připravit tuto výživnou směs, rozpusťte 7 g kvasnic ve sklenici teplé vody a roztok nalijte do kbelíku s vodou. Pro urychlení procesu kvašení přidejte 2 lžíce cukru. Po dvou hodinách roztok zřeďte vodou v poměru 1:4.

Kdy vysazovat česnek iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro obohacení půdy o prospěšný draslík a vápník se doporučuje aplikace dřevěného popela. Popelem můžete posypat záhony na zahradě nebo jej přímo aplikovat na rostliny. Za tímto účelem smíchejte 2 polévkové lžíce popela s kbelíkem vody a nechte jej několik hodin louhovat. A kvasnice, také nevoní slimákům a pomohou před nimi tedy vaše záhony ochránit.

Jak aplikovat hnojivo k česneku

Nyní, když máte připravené hnojivo z kvasnic a popela, je čas ho správně aplikovat. Začněte důkladným zalitím česnekového záhonu. Tím zajistíte, že půda bude vlhká a připravená přijmout živiny z hnojiv. V případě kvasnicového hnojiva použijte konvičku nebo postřikovač a směs rovnoměrně naneste do půdy kolem základny každé česnekové rostliny. Dbejte na to, aby se roztok dostal až ke kořenům.

Čerstvě sklizený česnek v koši iZdroj fotografie: Pixabay

Co se týče hnojiva z dřevěného popela, použijte síto a lehce jím posypte rostliny a okolní půdu. Pomocí hrábí nebo ručního kultivátoru poté popel jemně zapracujte do vrchní vrstvy půdy. Aplikaci obou hnojiv opakujte každé dva až tři týdny během vegetačního období, abyste zajistili rostlinám česneku stálý přísun živin.

Jaké lze očekávat výsledky

Zařazením těchto přírodních hnojiv do rutinní péče o česnek můžete očekávat na svém záhonku působivou změnu. Hnojivo s kvasnicemi totiž poskytuje česneku nezbytný dusík tolik potřebný pro silný růst, zatímco dřevěný popel přispívá životně důležitým draslíkem a vápníkem, čímž podporuje vývoj silných a zdravých rostlin. Pamatujte, že zdravé a vyživené rostliny jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům, což znamená, že vaše úroda česneku bude mít větší šanci dosáhnout svého plného potenciálu. A jako bonus je toto hnojivo také ekologické.

Jak se o česnek staráte na konci jeho vegetační doby vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články