Velkou úrodu brambor lze získat i na minimálním prostoru

Pěstování brambor nemusí být vůbec náročné na prostor. Pokud víte, jak na to, můžete je sklízet i na minimu místa.

Obdělání půdy bramborového záhonu po dešti vám pomůže zvýšit úrodu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory jsou všestranná a výživná zelenina, která se konzumuje po celém světě. Představují skvělý zdroj vitamínu C, draslíku, hořčíku a vlákniny. Navzdory mnoha zdravotním přínosům byly bohužel v poslední době přehlíženy a mnoho lidí je dokonce (přechodně nebo natrvalo) vylučuje ze svého jídelníčku. Pokud však patříte k jejich fanouškům, určitě se vám bude hodit návod na to, jak vypěstovat velkou úrodu i na malém prostoru.

Zkuste to tentokrát jinak

Vertikální pěstování brambor je vynikajícím řešením pro ty, kdo chtějí sklízet velké množství brambor, ale nemají na to potřebný prostor. Myšlenku vertikálního pěstování brambor představil jako první jeden americký zahradník a vyžaduje trochu práce, zručnosti a dřeva. Budete potřebovat následující materiály:

  • Sadbové brambory
  • 24 desek o délce 1 metr a šířce 20 cm
  • Čtyři tenké dřevěné sloupky vysoké 1,2 metru
  • Šrouby nebo hřebíky pro připevnění desek
Jak pěstovat brambory v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejdříve připojte čtyři desky ke čtyřem sloupkům a vytvořte čtvercový rám. Ten naplňte zeminou a sadbu brambor zasaďte s rozestupem 10 cm. Na rám našroubujte další řadu prken a mezi dvěma řadami prken ponechte mezeru. Opět vyplňte zeminou a zasaďte další vrstvu sadbových brambor. Opakujte tento postup a postupně přidávejte další řady desek a zeminy, dokud nebudete mít šest vrstev.

Jak na sklizeň brambor

Jakmile brambory vyrostou, je čas je sklidit. Sklizeň by měla probíhat postupně. Nejprve opatrně odstraňte prkna ze dna a poté přejděte na další patro a pokračujte, dokud nesklidíte tolik brambor, kolik potřebujete. Díky nápadu amerického zahradníka je možné na ploše 0,4 metru čtverečních vypěstovat až 45 kg brambor. Je však třeba vybrat i správné umístění – brambory potřebují slunné místo s dobrým odvodněním půdy. Pokud je budete pěstovat ve stínu, pak se nikdy velké úrody nedočkáte.

Jak pěstovat brambory v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Vertikální pěstování brambor je tedy rozhodně opravdu vynikajícím řešením pro ty, kdo chtějí pěstovat velké množství brambor, ale mají omezený prostor. Vyžaduje sice trochu úsilí, zručnosti a dřeva, ale výsledek stojí za to. Nejen, že jde o praktické řešení, ale také si budete moci vychutnat čerstvé a výživné brambory, které jsou dobré pro vaše zdraví.

Hnojení brambor kompostem

Pokud si chcete úrodu brambor pojistit, vsaďte na kompost. Ten totiž obsahuje užitečnou organickou hmotu a živiny, které jsou pro rostliny velmi užitečné. Musí ovšem být dobře rozložený a měkký na dotek. Pokud váš kompost není dostatečně zralý, pak rostliny nikdy nevyživí správně. A jak ho použít? Rozprostřete asi 5 až 10 centimetrů vysokou vrstvu kompostu na zem okolo brambor. Nepřikrývejte však jejich listy. A nezapomeňte na pravidelnou zálivku – kompost je třeba udržovat vlhký, aby se živiny uvolňovaly postupně a nevyplavily se pryč příliš rychle.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování zeleniny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články