Vinné révě se bude dařit jedna báseň, stačí ji v dubnu prořezat

Podpořte letos plodnost své vinné révy správnými prostředky. Zapomenout byste neměli například na vhodně provedený řez.

i Zdroj fotografie: Zeynel Cebeci / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V oblasti vinařství je duben klíčovým měsícem. Je to období, kdy vzduch se správnou teplotou mezi 10-12 stupni Celsia vybízí révu k probuzení. Pro zahradníky a vinaře však není toto období jen pozorováním znovuzrození přírody – je třeba se ho aktivně účastnit prostřednictvím správně provedeného řezu.

Jak prořezávat vinnou révu

Prořezávání není jen rutinní zahradní prací. Jeho cílem je oživit révu pro optimální růst a produkci ovoce, jak píše web Ekolid. Řez v dubnu, za mírných jarních teplot, připraví rostlinu na období plození a nasměruje energii do nového, bujného růstu.

Nejvhodnější dobou pro řez vinné révy je konec března až začátek dubna, kdy se réva právě probouzí z vegetačního klidu – nejlépe ovšem ještě před začátkem nového růstu. Toto načasování zabrání tomu, aby réva ztratila příliš mnoho mízy, což by ji mohlo oslabit. Důležité je v tomto období především odstranění nežádoucích větví, což snižuje riziko onemocnění a podporuje silnější a plodnější růst, jak píše web iReceptář.

Moravský vinař radí: Na jaře nezapomeňte na správný řez révy a včasné hnojení, pojistíte si tak ohromnou úrodu

Techniky řezu aneb jak na to

K řezu lze přistupovat několika způsoby v závislosti na stáří vaší vinné révy, růstu v předchozí sezóně a požadované produkci:

  • Krátký řez: Při této metodě se ponechává přibližně 6 až 8 pupenů na větvi. Je ideální pro mladší nebo slabší révu, které prospívá koncentrovanější rozdělení energie.
  • Dlouhý řez: Dlouhý řez je vhodnější pro dospělé a zdravé révy a spočívá v ponechání většího počtu pupenů – obvykle kolem 9 až 12. To umožňuje získat potenciálně větší úrodu, ale rostliny je třeba pečlivě hlídat, aby nedošlo k přetížení.

Každý řez by měl být veden pod úhlem 45 stupňů, asi 1,5 cm nad pupenem, aby se usnadnilo hojení a zabránilo hromadění vody, které by mohlo vést k hnilobě,“ radí paní Jolana N. z Nové Paky, která redakci Chalupářů-Zahrádkářů nedávno poslala i velmi šikovný návod na odzimování s řez muškátů.

Péče o hrozny v červenci musí zahrnovat prořez a zálivku iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla letos vaše úroda hroznů opravdu bohatá, musíte si ji pojistit těmi správnými prostředky. Zapomínat nelze ani na vhodný řez

Pracovní nástroje

Pro efektivní řez je nezbytné používat správné nástroje. Já doporučuji přímo nůžky na révu, s nimi se mi pracuje nejlépe. A musí být samozřejmě co nejostřejší – čisté řezy se totiž rychleji hojí a méně často slouží jako místo průniku chorob. Po řezu je důležité ošetřit révu ochranným tmelem, který zakryje rány a zabrání infekcím. Jedině tak budete mít jistotu, že se opravdu nic nepokazí. A pokud hledáte správné hnojení, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři chlorid draselný.

Jak se o svou vinnou révu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články