Podpořte letos plodnost své vinné révy správnými prostředky. Zapomenout byste neměli například na vhodně provedený řez.
V oblasti vinařství je duben klíčovým měsícem. Je to období, kdy vzduch se správnou teplotou mezi 10-12 stupni Celsia vybízí révu k probuzení. Pro zahradníky a vinaře však není toto období jen pozorováním znovuzrození přírody – je třeba se ho aktivně účastnit prostřednictvím správně provedeného řezu.
Jak prořezávat vinnou révu
Prořezávání není jen rutinní zahradní prací. Jeho cílem je oživit révu pro optimální růst a produkci ovoce, jak píše web Ekolid. Řez v dubnu, za mírných jarních teplot, připraví rostlinu na období plození a nasměruje energii do nového, bujného růstu.
Nejvhodnější dobou pro řez vinné révy je konec března až začátek dubna, kdy se réva právě probouzí z vegetačního klidu – nejlépe ovšem ještě před začátkem nového růstu. Toto načasování zabrání tomu, aby réva ztratila příliš mnoho mízy, což by ji mohlo oslabit. Důležité je v tomto období především odstranění nežádoucích větví, což snižuje riziko onemocnění a podporuje silnější a plodnější růst, jak píše web iReceptář.
Techniky řezu aneb jak na to
K řezu lze přistupovat několika způsoby v závislosti na stáří vaší vinné révy, růstu v předchozí sezóně a požadované produkci:
- Krátký řez: Při této metodě se ponechává přibližně 6 až 8 pupenů na větvi. Je ideální pro mladší nebo slabší révu, které prospívá koncentrovanější rozdělení energie.
- Dlouhý řez: Dlouhý řez je vhodnější pro dospělé a zdravé révy a spočívá v ponechání většího počtu pupenů – obvykle kolem 9 až 12. To umožňuje získat potenciálně větší úrodu, ale rostliny je třeba pečlivě hlídat, aby nedošlo k přetížení.
„Každý řez by měl být veden pod úhlem 45 stupňů, asi 1,5 cm nad pupenem, aby se usnadnilo hojení a zabránilo hromadění vody, které by mohlo vést k hnilobě,“ radí paní Jolana N. z Nové Paky, která redakci Chalupářů-Zahrádkářů nedávno poslala i velmi šikovný návod na odzimování s řez muškátů.
Pracovní nástroje
Pro efektivní řez je nezbytné používat správné nástroje. Já doporučuji přímo nůžky na révu, s nimi se mi pracuje nejlépe. A musí být samozřejmě co nejostřejší – čisté řezy se totiž rychleji hojí a méně často slouží jako místo průniku chorob. Po řezu je důležité ošetřit révu ochranným tmelem, který zakryje rány a zabrání infekcím. Jedině tak budete mít jistotu, že se opravdu nic nepokazí. A pokud hledáte správné hnojení, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři chlorid draselný.