Vyhazování cibulových slupek je chyba, na zahradě pomohou ve formě domácího hnojiva

Málokdo ví, že cibulové slupky, které běžně končí v koši, obsahují mnoho živin. Rozhodně se z nich tedy vyplatí udělat hnojivo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cibulové slupky jsou bohaté na živiny, jako je dusík, fosfor, draslík a vápník, které jsou důležité pro zdraví rostlin. Obsahují také quercetin, silný antioxidant, který může prospívat rostlinám i lidem. Na zahradě kvercetin pomáhá posilovat odolnost rostlin vůči škůdcům a chorobám. A zapomenout nesmíme ani na vysoký obsah minerálů a antioxidantů.

Jak hnojit zahradu cibulovými slupkami

Není tedy divu, že místo vyhazování na kompost je web iReceptář doporučuje proměnit ve velmi užitečné a všestranné hnojivo. Začněte tím, že si schováte hnědé vnější slupky z cibule používané v kuchyni. Skladujte je na suchém místě, dokud jich nebudete mít dostatek na výrobu jedné dávky hnojiva. A jak na to? Přibližně 200 gramů slupek vložte do hrnce, zalijte vodou a nechte je odmočit. Po 24 hodinách směs sceďte a vzniklou tekutinu zřeďte vodou tak, abyste získali přibližně 10 litrů hnojiva. Pak vše stačí použít jako zálivku.

Nálev lze ovšem použít také jako listový postřik – to dělám například u mladých sazeniček, kterým je potřeba důležité živiny dodat opravdu rychle. Tento postřik navíc dokáže odradit i některé škůdce, jako jsou například mšice, roztoči a housenky. Může za to právě přítomnost quercetinu, o kterém jsme psali výše, jak informuje web MagazínDoma.

Cibulové slupky jsou dobrým hnojivem pro okurky. Listy nežloutnou, kořeny nehnijí

Proč hnojit zahradu cibulí pravidelně

Pravidelné používání čaje z cibulových slupek (alespoň dvakrát do měsíce) může zlepšit strukturu půdy. To proto, že živiny v něm obsažené pomáhají podporovat prospěšnou mikrobiální činnost v půdě, což zvyšuje její úrodnost a zlepšuje zadržování vody. Používání cibulových slupek jako hnojiva snižuje množství odpadu a šetří peníze za péči o zahradu. Je to fantastický způsob, jak recyklovat kuchyňské zbytky v něco prospěšného,“ potvrzuje i  zahradník Milan N. z Tovačova., který se s Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti podělil i o svůj návod na pěstování růží.

Pokud chcete svou zradu vyživit rychle a přírodně, nikdy byste neměli vyhazovat cibulové slupky. Obsahují mnoho živin. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete svou zradu vyživit rychle a přírodně, nikdy byste neměli vyhazovat cibulové slupky. Obsahují mnoho živin

Tipy pro maximalizaci přínosů

Pro ještě lepší účinek kombinujte cibulové slupky s dalším organickým kuchyňským odpadem, jako je kávová sedlina, banánové slupky a vaječné skořápky, a vytvořte tak směs bohatou na živiny. O ověřený zahrádkářský recept, který zařídí maximální úrodu, se už Chalupáři-Zahrádkáři podělili dříve.

Výroba jednoduchého hnojiva z cibulových slupek

Jaké máte pro cibulové slupky využití vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články