Výsadba brambor v roce 2023: Příznivé dny podle lunárního kalendáře

Při maximalizaci úrody brambor se do hry může zapojit i jeden neočekávaný pomocník – Měsíc. Naučte se sázet podle lunárního kalendáře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory jsou jednou z nejoblíbenějších a nejčastěji pěstovaných plodin u nás. Ovšem pro získání jejich bohaté a zdravé sklizně někdy běžné postupy nestačí. Naopak – je důležité mít na paměti i správné termíny výsadby. Ty se však nemusí řídit jen povětrnostními podmínkami, svou roli tu může sehrát také lunární kalendář.

Kdy správně sázet brambory

Výsadba brambor v ČR obvykle začíná po skončení nočních mrazů. Tedy v době, kdy se půda zahřeje alespoň na +7 °C, a denní teploty se běžně pohybují kolem +10 až +12 °C (noční teploty by pak neměly klesat pod +5°C). Pokud se takové počasí udrží alespoň týden, můžete s celým procesem začít. Na většině území tak lze u nás s výsadbou brambor začít už od konce dubna nebo začátku května.

Ale co Měsíc? A proč byste měli sázet brambory podle lunárního kalendáře? Správně vybrané dny pro sázení totiž mohou být pro rostliny ještě důležitější než mnohé jiné faktory. Označují totiž období, kdy se půda nachází v optimálním stavu pro růst rostlin. Pokud tedy chcete maximalizovat svou sklizeň, určitě se vyplatí to vyzkoušet.

Kdy sázet brambory podle luny

Nejvhodnější dny pro sázení brambor jsou podle lunárního kalendáře 3., 5., 6., 12., 19., 20., 21., 22., 27. a 28. květen. Tyto dny jsou ovšem příznivé nejen pro ně – využít je můžete i pro výsev nebo výsadbu dalších plodin.

Při efektivním způsobu pěstování brambor si vystačíte s málem iZdroj fotografie: Depositphotos

A kdy naopak na tuto činnost zapomenout? Určitě 4., 7., 8., 13., 17., 19. a 31. května. V těchto dnech se výsadba ani výsev nedoporučují, vývoj rostlin by toto totiž mohlo spíše zpomalit.

Co byste ještě měli vědět

Rané odrůdy by měly být do půdy vysazeny koncem dubna nebo začátkem května, což umožní sklizeň prvních chutných hlíz již v červenci. Brambory středně raných odrůd pak stačí svěřit zemi až ve druhé polovině května.

Při efektivním způsobu pěstování brambor si vystačíte s málem iZdroj fotografie: Pixabay

K lepší sklizni pomůže i popel

Dalším osvědčeným návodem pro maximalizaci výnosu bramborového pole je i dřevěný popel. Ten je nejlepší k této zelenině aplikovat na jaře, kdy jsou rostliny v období aktivního růstu. Ideální je jeho použití před výsadbou nebo po prvním hrůbkování, tedy v době, kdy jsou mladé brambory vysoké asi 10 cm. Postup aplikace dřevěného popela je následující:

  • Rozprostřete dřevěný popel kolem rostliny v tenké vrstvě a zapracujte ho asi 1 až 2 cm hluboko.
  • Popel by měl být okolo brambor rovnoměrně, ale zároveň ne příliš blízko (to by mohlo vést k popálení kořenů).
  • Poté brambory dobře zalijte vodou.
Jak pěstovat brambory v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento postup můžete během vegetačního období brambor opakovat několikrát, pokud si myslíte, že je to potřeba. Pamatujte však, že přílišné hnojení popelem může vést k nadměrnému množství draslíku v půdě, což bohužel této zelenině příliš neprospívá.

Co ještě vědět o popelu

Je také důležité si uvědomit, že dřevěný popel by měl být používán pouze jako doplněk k jinému hnojení, protože sám o sobě nemusí být dostačujícím zdrojem všech potřebných živin. Důležité je také dodržovat aplikaci správného množství.

Osvědčený fígl na sázení brambor

Jaké jsou vaše triky pro dosažení velké sklizně brambor?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články