Jak na maximální úrodu brambor v roce 2023: Od správné výsadby až po způsoby pěstování

Brambory patří mezi nejoblíbenější zeleninu využívanou v každé kuchyni téměř po celý rok. Abyste si zajistili na podzim bohatou úrodu, je potřeba začít s jejich výsadbou už na jaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory jsou poměrně nenáročné na pěstování, a přesto někdy dokážou zahradníky i pěstitele pěkně potrápit. Pokud však budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, odměnou vám bude bohatá a chutná úroda. Začněte s výsadbou brambor už na jaře a věnujte jim náležitou péči. Na podzim pak můžete sklízet hromadu lahodných plodů.

Jak si zajistit maximální výnos

Než se pustíte do výsadby, měli byste jednotlivé hlízy pečlivě zkontrolovat. Všechny kousky, které jsou nějak poškozené nebo vykazují známky onemocnění či počátek hniloby, rovnou vyhoďte. Vybírejte jen ty kusy, na kterých rostou silné a krátké klíčky. Přesto je lepší je před vysazením z hlíz odstranit. Jejich vývoj se tím trochu zpomalí, ale snadněji se přizpůsobí novému prostředí.

Kdy je nejlepší čas pro výsadbu

Jakmile se půda zahřeje nad 8 °C, nastává ideální čas k sázení brambor. Zpravidla toto období připadá na přelom dubna a května. Náhlé výkyvy teplot nemohou hlízy nijak poškodit a první výhonky se zpravidla objevují až po dvou až třech týdnech od výsadby. V případě potřeby můžete záhon přikrýt netkanou textilií a mladé rostliny před mrazem ochránit.

Jak vysazovat brambory

Aby si jednotlivé rostliny na záhonu nepřekážely, měli byste mezi nimi udržovat vzdálenost 20 – 25 cm a mezi jednotlivými řadami alespoň 70 cm. U větších odrůd můžete rozestupy ještě zvětšit. Nejlépe vám brambory porostou v úrodné půdě, pravidelně každoročně doplňované kompostem. Pokud je půda v záhoně chudší, měli byste ji při výsadbě obohatit minerálním hnojivem.

Jak ochránit brambory iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlízy brambor sázejte do připravených děr. Jejich hloubku určete s ohledem na typ půdy. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, kypré zemině. V hutné a těžké bude růst pro mladé výhonky těžší, proto zvolte menší hloubku. Pokud však vyhloubíte díry příliš mělké, může se stát, že se růst brambor brzy zastaví a vaše úroda bude zničena.

Další způsoby pěstování brambor

Někteří zahradníci a pěstitelé využívají k pěstování brambor slámu nebo kompost. Tyto způsoby výsadby jsou mnohem snadnější a čistší. Na podzim tak budete pouze odhrabávat čisté brambory. Značnou nevýhodou je skutečnost, že k těmto bramborám mají zajištěn snadný přístup myši a další drobní hlodavci, kteří vám postupně mohou všechny hlízy zlikvidovat.

Jak správně sadit brambory

Jak vysazujete a pěstujete brambory vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články