Prosincová výsadba česneku není vůbec složitá. Stačí se řídit našimi kroky a budete mít úrodu jako ještě nikdy

                   

Pokud se podíváme na české zahradníky, zjistíme, že mezi nejčastěji pěstované plodiny patří rozhodně česnek kuchyňský (Allium sativum), zvaný též česnek setý. A není divu – jeho nabídka v obchodech je často tristní. Prodávají se palice téměř bez vůně i chuti. Ovšem ten domácí vás takto nepříjemně určitě nepřekvapí. A jak to udělat, abyste ho mohli sklízet v opravdu rekordním čase? Vsaďte na zimní výsadbu.

Výsadba česneku v prosinci

Česnek je velmi odolnou plodinou a stále ještě na něj není pozdě. Jeho výsadbu tak můžete realizovat až do chvíle, kdy půda na záhoncích zamrzne – leckdy tedy i v polovině prosince nebo později. Pokud byste tento krok provedli příliš brzy, mohl by začít rašit a to by jeho kondici rozhodně neprospělo. Vsaďte však na vhodné plánování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pamatujte si, že v následující sezóně byste vedle něj rozhodně neměli vysazovat luštěniny a lilek. A jaké plodiny mu naopak budou dobrými sousedy?

  • Bazalka,
  • cibule,
  • měsíček,
  • zelí,
  • kukuřice,
  • brokolice,
  • hlávkový salát,
  • hrášek,
  • ředkvičky
  • nebo lichořeřišnice.

Vhodné místo pro výsadbu česneku

A kam česnek sázet? Snažte se volit slunné, světlé nebo nanejvýše mírně stinné místo. Nikdo ho nesázejte do úplného stínu, tady by totiž rozhodně neprosperoval. Má rád zeminu bohatou na živiny, ale naopak nesnáší čerstvě vyhnojené půdy. Z tohoto důvodu je vhodné ho sázet spíše na místo, kde byla půda hnojena v předchozím roce, nikoli letos.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Toto pravidlo se opravdu nevyplácí zanedbávat. V přehnojené půdě bývá česnek náchylnější k chorobám. Dobrými předplodinami jsou pro něj z běžně pěstovaného sortimentu zahrádek především zelí, okurky, květák a celer. Je to suchomilná rostlina, ovšem když raší (nebo v období velkého sucha), vyžaduje přece jen občasnou zálivku.

Když nemáte záhon na česnek

Pokud na něj ovšem letos nemáte na zahrádce místo, nezoufejte. Na jaře roste v přírodě spousta jeho druhů, které na naše zdraví působí velmi podobně. Jde například o česnek medvědí (Allium ursinum L.), kterému říkáme také lesní česnek, nebo méně známý česnek viničný (Allium vineale L.) a česnek podivný (Allium paradoxum).

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Výhody výsadby česneku na zimu

Pokud dopřejeme této rostlině dostatek času k zakořenění, dočkáme se mnohem dřívější úrody. Navíc bude takový česnek obsahovat více účinných látek. A o jaké jde? Až si na něm budete pochutnávat, oceníte především vitamíny A, B6, B1 a C a mnohé minerály. Patří sem třeba selen, vápník a jód. Těšit se lze i na flavonoidy, polysacharidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny.

Budete ještě letos vysazovat česnek, nebo se raději na jaře vydáte do přírody pro jeho divoké příbuzné?

Chcete mít tu nejlepší úrodu v okolí? Zjistěte, jak pěstovat český česnek paličák
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články