Nejlepší způsob výsadby jahod na podzim. Zaručí, že spolehlivě přežijí zimu a maximálně zaplodí už první rok

Správná výsadba jahodníku je spolu se správnou přípravou stanoviště nezbytnou součástí úspěšného pěstování tohoto ovoce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Výsadba jahod na podzim má svá pozitiva. Jahody se stihnou dostatečně zakořenit a připravit na další sezónu. A jde jak o jahodník velkoplodý (Fragaria × ananassa nebo také Fragaria ananassa nebo Fragaria × grandiflora), tak i o jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda. A jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu?

Pozor na vhodné předchůdce

Jahody by měly růst na vhodném místě. Nikdy je nevysazujte tam, kde předtím rostl lilek, okurky, papriky, zelí a brambory. Vypadá to jako drobnost, ale není tomu tak. Mohou totiž snadno trpět stejnými nemocemi jako výše uvedené druhy zeleniny. A jaké druhy jsou naopak jako předplodina vhodné?

 • česnek,
 • salát,
 • celer,
 • petržel,
 • kopr,
 • cibule,
 • ředkvička,
 • červená řepa
 • nebo mrkev.
iZdroj fotografie: Pixabay

Půdu na výsadbu jahod připravte

Při výsadbě jahod dbejte na to, aby byla půda na budoucím jahodovém záhonku bohatá na živiny. Na 1 čtvereční metr půdy, byste tak měli použít to správné množství výživných látek. Ideální bude tato kombinace:

 • 1 kbelík kompostu,
 • 20 gramů draselné soli,
 • 5 gramů močoviny
 • a 40 gramů superfosfátu.

Možné je samozřejmě použít i čistě přírodní materiály. V takovém případě budete na 1 čtvereční metr půdy potřebovat 1 kbelík kvalitní zahradní zeminy a 1 kbelík kompostu. A to vše ještě skvěle podpoří 2 polévkové lžíce popela. Ten obsahuje řadu cenných látek, jako je například železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a důležité stopové prvky, nezbytné pro správnou výživu jahod po celý rok.

Příprava půdy před výsadbou

Půda před výsadbou jahod by měla být vlhká. Pokud je suchá, zalijte ji nejlépe jeden den před výsadbou. Měla by být také dobře pohnojená podle návodu výše, a samozřejmě rovněž zbavená bez plevele a všech škůdců. Jedině to vám zaručí, že se sazenice bez potíží uchytí. Tento postup také zaručí optimální rozvoj kořenů, což může mít u jahod velmi pozitivní vliv i na odolnost proti případným chorobám a škůdcům

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vysadit jahody na podzim

Řiďte se podle počasí – obvykle máte čas do konce října, jen v podhorských oblastech by měla výsadba proběhnout asi o dva týdny dříve. Nejdůležitější je, aby byly jamky pro výsadbu dostatečně velké. Kořeny totiž nesmí být stlačené, jinak to vede k jejich vysychání.

Jahody zasaďte tak, aby byl apikální pupen v rovině s povrchem půdy. Nakonec zeminu dobře přitlačte k rostlině. Na závěr je vhodné jahody zalít a zakrýt je až do jara bílou textilií. To je ochrání před nadměrně intenzivním zimním sluncem, vysušováním zeminy, a samozřejmě i před chladem.

Zelené sazenice vs. frigo sadba

Zbývá se ještě podívat na to, jak se liší jednotlivé druhy sazenic nabízených v obchodě. Zelené sazenice, tedy ty se zelenými listy, vysazujte na podzim až do konce října nebo na jaře od začátku vegetace, tedy obvykle od poloviny března do května. Sazenice frigo sadby se vysazují výhradně na jaře a v létě. Záhonku je můžete klidně svěřit až do července. Ujímají se velmi rychle a rychle také plodí. Další péče o ně je už nenáročná.

Jak správně připravit záhon pro výsadbu jahod, jak jahodníky správně vysadit a jak se o ně postarat

Jaké máte zkušenosti s výsadbou jahod během podzimu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články