Při výsadbě zimního česneku použijte humus, palice pak budou o velikosti dětské pěsti

Ozimý česnek potřebuje k bezproblémovému přezimování správně připravenou půdu. Ta musí být bohatá na živiny a dostatečně propustná.

Velké palice česneku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Protože česnek v obchodech má často k výrazné chuti a vůni daleko, vyplatí se pěstovat si na zahradě vlastní. Pokud chcete příští rok sklízet velkou úrodu tohoto přírodního antibiotika, začněte s jeho pěstováním již teď. Výsadba česneku začíná připravením půdy. Nestačí ji jen zrýt a vyplet – aby se ozimému česneku podařilo přezimovat a příští rok rostl jako z vody, musí v ní být dostatek těch správných živin.

Kde se česneku nejlépe daří

Česnek je zelenina preferující sušší a slunečná místa, na což byste měli pamatovat při rozhodování, kde ho vysadit. Pokud zvolíte podmáčené nebo zastíněné místo, bohaté úrody se nedočkáte. Kvalitu půdy můžete značně vylepšit za pomoci hnojení, česnek ocení dobře propustnou, na humus bohatou zeminu s neutrálním pH (6,5 – 7), upozorňuje web Kondrat. Nejčastější chyby, které s sebou výsadba zimního česneku nese, jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři rozebírali v článku nedávno.

Výsadba česneku začíná hnojením

V průběhu roku se požadavky zahrady na hnojení mění. Zatímco na jaře mladé rostliny vyžadují hnojiva bohatá na dusík, který nastartuje růst zelených částí, na podzim jsou to hlavně draslík a fosfor, které jim pomáhají přežít náročné zimní období. Osobně upřednostňuji organická hnojiva, a to nejen při pěstování ozimého česneku, ale všech plodin. Zlepšují totiž strukturu půdy, dodávají jí potřebné živiny a přitahují užitečné mikroorganismy.

Záhon s klíčícím česnekem iZdroj fotografie: Matt Magnusson / Creative Commons / CC BY
Ve správně pohnojené půdě česnek snadno přezimuje a na jaře vyklíčí

Bezesporu nejužitečnějším a nejuniverzálnějším hnojivem pro celou zahradu je kvalitní kompost či humus. Ten do půdy zapracuji zhruba dva týdny před výsadbou česneku. Povrch rovnoměrně posypu dřevěným popelem, který zabrání překyselování půdy a dodá jí potřebný fosfor a draslík. Vyhýbám se naopak čerstvému hnoji, který česnek nesnáší. Obsahuje totiž obrovské množství dusičnanů, které podněcují růst zelené hmoty a brzdí vývoj podzemní části, jak jednoduše vysvětluje web UKR.

Česnek poroste jako šílený, stačí ho namočit v manganistanu

Česnek poroste jako šílený, stačí ho před výsadbou namočit v manganistanu

Správný výběr minerálních hnojiv

Podobně opatrně si počínejte také v případě, že používáte průmyslově vyráběná hnojiva. Zapomeňte na močovinu, síran amonný či ledek, které jsou především zdrojem dusíku, který česnek v tomto období opravdu nepotřebuje. Vyhněte se také draselné soli, česnek je citlivý na chlór, který je v ní obsažen. K přípravě půdy pro ozimý česnek se naopak hodí superfosfát nebo síran draselný. Protože minerální hnojiva nemají při dlouhodobějším používání příznivý vliv na kvalitu půdy, kombinujte je s těmi organickými.

„Každý rok si připravím směs z několika hnojiv, které před výsadbou zapracuji do půdy. Česnek po nich roste jako divý,“ říká paní Markéta L. z Luhačovic. Jedno vědro kompostu smíchejte s půl kilogramem dřevěného popela, přidejte 30 gramů granulovaného superfosfátu a také 20 gramů síranu draselného. Příští rok na jaře začněte hnojit přípravky bohatými na dusík, Chalupáři-Zahrádkáři radí granulovaný hnůj.

Jak na podzimní výsadbu česneku

Co se vám osvědčilo při výsadbě česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články