Výsev mrkve pomocí plata od vajec přinese bohatou a sladkou úrodu. Tajemství moudrých zahradníků

Jak vysévat mrkev i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jaro už klepe na dveře a sním neodmyslitelně přicházejí také první povinnosti na zahradě, včetně výsevu plodin. Dnes se proto zaměříme právě na tuto část jarních prací, konkrétně na výsev mrkve. Poradíme vám totiž jeden jednoduchý trik, díky němuž budete mít bohatou mrkvovou úrodu, a to bez zbytečné práce. Potřebovat budete pouze starou proložku na vajíčka. Celý postup je navíc tak jednoduchý, že jej zvládne i naprostý začátečník. Pro zkušeného zahrádkáře to tedy bude úplná hračka. Pojďme se do toho tedy pustit!

Nechte mrkev vyklíčit

Prvním krokem našeho postupu bude vyklíčení mrkve. K tomu budete potřebovat pouze mrkvová semínka, uzavíratelnou nádobu, kapesníky a vodu. Postup není vůbec složitý a uzavíratelnou nádobu si pouze vystelete pomocí kapesníku, který lehce navlhčíte vodou. Na ten pak pouze vysypete mrkvová semínka a přikryjete opět navlhčeným kapesníkem. Nádobu uzavřete a necháte na teplém a světlém místě klíčit. Jednou za čas vždy pouze navlhčíte vrchní kapesník a počkáte, až mrkev vyklíčí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava místa na sazení

Až máte mrkev vyklíčenou, jednoduše stačí připravit místo na výsadbu. Na tu je nejlepší použít speciálně namíchaný substrát, který tvoří zahrádkářská hlína s pískem a kokosovým substrátem. To vše nejlépe v poměru 1:1:1. Až máte připravený substrát, vezměte si několik starých proložek na vajíčka, do kterých jednoduše, pomocí nůžek uděláte malé díry. Takto upravené proložky naukládejte vedle sebe na připravený substrát.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když máte hotovo, vyberte si klíčící semínka mrkve a můžeme se pustit do sazení. Pomocí dřevěné hůlky nebo jakékoliv větvičky udělejte vždy tam, kde je v proložce díra mírnou, asi 1 centimetr hlubokou, prohlubeň do substrátu. Do této prohlubně poté pinzetou opatrně vložte vždy jedno vyklíčené semínko mrkve. Opatrně, bílý kořínek musí být směrem dolů a semínko nahoru. V opačném případě by mrkev špatně rostla, což by poškodilo její kvalitu. Až máte všechny semínka zasetá, opatrně je přes dírky v proložkách zalijte. Zálivku pravidelně opakujte stejným způsobem.

iZdroj fotografie: Pexels

Výhody této metody

Výhody této metody výsadby jsou různé, počínaje tím, že máte sazeničky hezky rovně, ve stejných vzdálenostech a nemusíte si lámat hlavu s tím, jestli se semínko nezatoulalo i někam jinam. Dále je tato meto velmi prospěšná jako obranný systém proti plevelu, který se tak k rostlince dostane jen velmi těžce. Substrát dále velmi dobře drží vlhkost, takže se mrkvičkám bude opravdu dařit. Rovněž i karton, ze kterého jsou proložky vyrobeny po rozpadnutí dobře drží vlhkost, a zabraňuje různým škůdcům a plevelu v kontaktu s plodinou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články