Ne vždy se okurkám daří dobře – důvodem žloutnutí listů okurek může být nejenom nemoc, ale i nedostatek živin.
Chutná a velmi oblíbená okurka setá (Cucumis sativus) se na zahradách (na záhonech i ve sklenících) objevuje opravdu často. Je to rychle rostoucí rostlina z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae), která u nás sice není domácí, ale velmi rychle si získala srdce všech milovníků plodové zeleniny. Může ji bohužel napadat celá řada nemocí, jako je plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakterióza. S tím však může pomoci vhodná výživa
Tabletky pro okurky z lékárny
Dost možná jste slyšeli o tom, že se plodová zelenina hnojí hořčíkem – ovšem okurky ocení mnohem více jiný vitamín, a to vitamín B. Stačí si tedy pořídit jakýkoli doplněk stravy z lékárny a jednu nebo dvě tablety zakopat do blízkosti každého stonku. Během zálivky se pak budou prospěšně působící látky uvolňovat do půdy.
Vaječné skořápky jako hnojivo pro okurky
Obvykle když mluvíme o vaječných skořápkách, pak tím samozřejmě myslíme slepičí vejce. Jejich skořápka má totiž hrbolatou a zrnitou strukturu s více než 17 000 póry. A proč je tento element tak užitečný pro zahradní plodiny? Obsahuje totiž okolo 95 % uhličitanu vápenatého (CaCO3), který rostliny ke svému bujnému růstu rozhodně využijí. Dusík, fosfor a draslík jsou nejdůležitějšími prvky pro zdravý růst rostlin, ale zapomínat nelze ani na vápník.
Podílí se totiž na výstavbě buněčných stěn rostliny. Navíc do cca 5 % hmotnosti vaječné skořápky se počítá i ona jemné slupka nebo blanka, která obsahuje organickou hmotu bohatou na dusík, Hnojení půdy vaječnými skořápkami tedy může být užitečné, pokud má půda v okolí okurek nedostatek vápníku. A pomáhá také udržovat substrát kyprý, což mají okurky rády. A kolik skořápek použít? Jedna lžíce těch drcených na rostlinu obvykle úplně stačí.