Když okurky rostou v nepravidelném tvaru: Na vině je především nedostatek draslíku

Pokud vaše okurky získávají nepravidelný tvar, problémem nejspíš bude ubývající zásoba draslíku v půdě. Napravit tento stav můžete jednoduše jeho doplněním.

Sklizeň okurek až do podzimu zprostředkuje výživa z chleba a jódu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Okurky patří mezi nejoblíbenější plody léta a vypěstované na vlastní zahrádce chutnají ještě mnohem lépe. Jejich čerstvá a svěží chuť je v letních dnech přesně to pravé. Jelikož jsou tvořeny z velké části vodou, poslouží vám jako vynikající osvěžení a dodají potřebnou hydrataci. Aby byla vaše úroda co největší a nejchutnější, musíte jim však zajistit tu nejlepší péči a dohlédnout na pravidelné doplňování potřebných živin.

Příčina špatného tvaru okurek

V případě, že se vám okurky na stonku kroutí, jsou příliš malé nebo divně tvarované, na vině nejspíš bude nedostatek draslíku v půdě. Tyto rostliny poměrně rychle spotřebovávají zásoby živin uložené v půdě a jejich strádání se projevuje žloutnutím listů nebo nesprávným vývojem plodů. Tento stav lze naštěstí jednoduše pomocí použití vhodných hnojiv rychle zvrátit a zbylou úrodu zachránit.

Čím hnojit okurky v létě

Jakmile se okurky začnou tvarovat jako hruška nebo žárovka, měli byste do půdy v záhonu přidat zásobu draslíku. Toho docílíte například síranem draselným nebo dusičnanem draselným. V obchodě je k dostání velké množství minerálních hnojiv, které vám s tímto problémem pomohou. Vyrobit si však můžete snadno i účinný postřik.

Zralé visící okurky iZdroj fotografie: Pixabay

Toho docílíte tím, že smícháte jednu polévkovou lžíci fosforečnanu draselného s deseti litry vody. Směs důkladně promíchejte tak, aby se obě složky zcela spojily a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Pomocí něj pak aplikujte výsledný přípravek přímo na listy rostlin. Ideálně tuto činnost provádějte brzy ráno, kdy jsou teploty nižší a sluneční paprsky nejsou tolik agresivní, aby postřik rychle odpařily nebo spálily mokré listy.

Strádající okurky zachrání hnůj

Pokud se celkový zdravotní stav rostlin zhoršil, poznáte to především na jejich listech. Ty ztrácí svou přirozenou pružnost, vitalitu a barvu. V takovém případě to vypovídá o nedostatku dusíku. S tímto problémem si poradíte použitím organických hnojiv. Skvěle vám poslouží hnůj, vyzrálý kompost nebo nálev z fermentovaného plevele. Nemusíte tak nutně využívat drahá chemická hnojiva, abyste okurky dostatečně vyživili.

Co znamená, když jsou okurky křivé

V případě, že je tvar okurek různými směry zakřivený nebo je střed okurek znatelně zúžený, nejspíš tento jev poukazuje na nedostatečné množství zálivky a vlhkosti. Obzvlášť pokud tyto plodiny pěstujete ve skleníku, neměli byste zavlažování zanedbávat. Tyto rostliny vyžadují pravidelný přísun vody a poměrně vysokou vlhkost, jedině tak budou produkovat velké a šťavnaté plody.

Jak na pěstování salátových okurek

Jaká hnojiva používáte v srpnu na okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články