Zahradník s 30letou praxí se podělil o skvělý tip na velkou úrodu paprik

Pokud nejste se svou úrodou paprik nikdy spokojeni, pak si nechte poradit od zkušeného zahradníka, který ví, jak na to.

Velká úroda paprik je na dosah, zařídí ji zálivka z mléka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje celá řada způsobů, jimiž lze paprikám zajistit ideální podmínky k růstu. O jeden z nich se s námi podělil i Ing. Miroslav Pokorný, který reagoval na jeden z našich článků týkajících se pěstování paprik. Jelikož naše webové stránky navštěvuje už delší dobu a sám patří mezi vášnivé zahradníky, rozhodl se nás kontaktovat. „Vážená redakce. Po přečtení článku o pěstování paprik jsem se rozhodl pochlubit se svou praktikou pěstování, kterou jsem piloval dlouhých 30 let,“ píše v e-mailu. V čem podle něj tkví ono tajemství? Podívejte se na jeho postup, na který nedá dopustit.

Výběr semen je základ

I když už tuto radu tento rok nevyužijete, rozhodně se vyplatí ji zmínit. Miroslav nám ve svém e-mailu napsal: „Začněte s vysoce kvalitními semeny paprik od důvěryhodných prodejců. Vyhněte se výběru nejlevnějších dostupných možností. Nezapomeňte si přečíst informace na obalu a vybrat odrůdy, které jsou známé svou šťavnatou a chutnou dužinou.

Správný výsev a jak na něj

Nezapomněl také zmínit výsev: „Před výsevem by semena paprik měla projít procesem namáčení, aby se zvýšila jejich klíčivost. Ideální je peroxid vodíku. Namočte semena do roztoku peroxidu vodíku a vody (5 kapek peroxidu na 500 ml vody) a nechte je namočená po dobu asi čtyř hodin. Poté pokračujte ve výsevu. První klíčky můžete očekávat během 5 až 7 dnů.

Správné hnojení sazenic paprik

Jakmile budou mít vaše sazenice čtyři pravé listy, je čas je přihnojit humátem draselným (podle pokynů na obalu). Stačí jedna aplikace hnojiva. To podpoří silný růst a umožní mladým rostlinám celkově zesílit.

Pěstování paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy správně papriky přesadit

Podle Miroslava je pro optimální výsledky nejlepší pěstovat papriky ve skleníku nebo vysokém průhledném tunelu z fólie. Pěstování na otevřených zahradních plochách může být náročné kvůli množství škůdců a méně příznivým podmínkám. Bez ohledu na místo pěstování je zásadní přesadit sazenice paprik ve správný čas. Optimální období pro přesazování je, když noční teploty trvale zůstávají mezi 10 až 12 °C. Sazenice před přesazováním otužujte postupným vystavováním venkovním teplotám během dne a zajistěte, aby byly vždy nejlépe v polostínu.

Optimální teplota a správné zavlažování

Se zaléváním to pan Miroslav vidí následovně: „Papriky, stejně jako okurky, mají vysoké nároky na vodu. Zalévejte je vydatně, ovšem pokud možno teplou vodou. Použijte přibližně 2 až 4 litry na rostlinu (v závislosti na teplotě vzduchu), anebo vsaďte na kapkovou závlahu. Během horkého počasí zalévejte rostliny paprik dvakrát denně, a to v množství 2,5 litru vody na rostlinu ráno a večer.

Zahradník s 30letou praxí radí, jak na velkou úrodu paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení na začátku růstu

Po 14 dnech od přesazení na záhon je důležité papriky přihnojit hnojivy bohatými na dusík. Dobře fungují organická hnojiva, jako je fermentovaný hnůj, dobře vyzrálý kopřivový nálev nebo výluh z plevele. Další hnojení by mělo přijít na řadu přibližně o měsíc později. Můžete buď pokračovat v používání hnojiv bohatých na dusík, nebo přejít na humát draselný, který nabízí vyváženější profil živin, včetně základních mikro a makro prvků, které přispívají k velké sklizni. Poslední hnojení zopakujte opět za měsíc.

Prořezávání a odstraňování listů

Odstranění spodních listů z paprik zlepšuje správné větrání, snižuje riziko onemocnění a zabraňuje zamoření škůdci. Prořezávání také nasměruje energii rostliny k vývoji větších, masitých a šťavnatějších paprik, což zajistí mimo jiné i jejich včasné dozrávání. Nezapomeňte také na to, že je třeba poskytnout rostlinám dostatečnou podporu. Bez správného zajištění může váha plodů způsobit ohnutí nebo zlomení rostlin.

Panu Miroslavovi od srdce děkujeme, že se s námi i čtenáři podělil o svůj vlastní postup a přejeme mu mnoho štěstí a úspěchů nejen v zahradnictví, ale i v životě.

Jak se o své papriky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články