Zálivka z droždí pro jahodník a úroda se bude sbírat ve velkých kýblech

Vyživte jahody na jaře tímto hnojivem a podpořte jejich růst i vývoj plodů. Odměnou vám v létě bude bohatá a chutná úroda plná velkých a sladkých jahod.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aby byly rostliny na vaší zahradě silné a zdravé, potřebují ty nejlepší podmínky k růstu. Kromě dostatečného množství světla, tepla a vody byste se měli postarat také o pravidelné doplňování potřebných živin, které se mohou v půdě brzy vyčerpat. Vhodným prostředkem stimulujete růst jahod, zlepšíte jejich celkové zdraví a posílíte imunitní systém. Vyživte rostliny tímto hnojivem za pár korun a sklízejte v létě plné košíky jahod.

Proč jahody hnojit kvasnicemi

Nemusíte kupovat drahá hnojiva plná nebezpečných chemikálií, abyste svým jahodníkům zajistili přísun živin. Droždí navíc napomáhá rozkládat organickou hmotu obsaženou v půdě. Pro rostliny je pak snazší veškeré živiny z půdy zpracovat a vstřebat. Musíte však doplnit vápník a draslík, které kvasnice ve velké míře ze země spotřebovávají, a které potřebují ke svému růstu i jahody.

Výhody hnojiva z droždí

Použitím této hnojící směsi ušetříte nejen své peníze, ale také životní prostředí. Za pár korun si doma snadno připravíte vynikající směs, kterou nejen vyživíte rostliny, ale zároveň optimalizujete zakořenění, stimulujete mechanismus rychlého růstu listů a zvýšíte odolnost jahodníků vůči chorobám a nemocem. Kvasinky obsažené v droždí dokáží zlepšit celkový stav půdy, protože obsahují důležité složky jako aminokyseliny, bílkoviny, uhlovodík, sloučeniny dusíku a fosforu.

hnojení jahod iZdroj fotografie: Freepik

Na co byste neměli zapomínat

Jahody během svého růstu vyžadují doplňovat velké množství živin. Kvasnice mají za úkol především přeměnit složky v půdě do snadno stravitelné formy. Nenahrazují však komplexní hnojiva, která je nutné pro výživu jahod používat. Hnojící směs z droždí byste měli v ideálním případě aplikovat celkem třikrát během jedné sezóny. Brzy na jaře, když se půda dostatečně prohřeje, následně během období kvetení, a nakonec po sklizni. Nezapomínejte, že kvasnice pracují jen v teplém prostředí, takže zvolte pro tuto zálivku vhodný den.

Jak aplikovat hnojivo z droždí

K přípravě tohoto hnojiva můžete využít čerstvé i sušené droždí. Do kyblíku s teplou vodou přidejte 2 kg droždí a nechte jeden až dva dny kvasit. Poté výslednou směs nařeďte s vodou v poměru 1:15 a rovnou aplikujte. Na jaře tuto zálivku nalijte na kořeny i nadzemní části rostlin, kterým se v období kvetení však musíte vyhnout. 

Připravený nálev byste měli ihned spotřebovat, protože dlouhým skladováním může ztrácet své nutriční hodnoty. V nejlepším případě ošetřete jahody touto zálivkou ráno nebo večer, dokud nejsou teploty příliš vysoké a sluneční záření příliš silné. Ke každé rostlině byste měli přilít přibližně půl litru hnojící směsi z droždí.

Tajemství úspěšného pěstování jahod

Čím hnojíte na jaře jahody vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články