Na podzim je ideální příležitost přidat na vaši zahradu nové obyvatele – stromky. Není to ale jen tak. Při sázení je třeba dodržet určitý postup, aby se kořeny skutečně dobře uchytily. Před výsadbou vyhloubíme dostatečně velkou jámu, do níž zatlučeme kůl, který je zároveň možné využít jako ochranu před sluncem. Stromek proto umístíme na severní stranu kůlu.
Začněte správným zásypem
Klíčovým krokem je i zasypávání stromku hlínou. Je nutné řádně třepat stromkem, aby se hlína pořádně dostala mezi kořeny stromku. Místo štěpování přitom musí být 10–15 cm nad úrovní terénu, u některých typů stromků pak na úrovni terénu. Není nutné nakupovat novou zeminu, ale to jen v případě, že je vaše půda dostatečně úrodná a vhodná pro konkrétní typ stromu. V opačném případě ji doplníme o kompostovou zeminu nebo koupeným zahradnickým substrátem. Pokud je půda až příliš písčitá, můžete přidat i jíl, aby zemina lépe zadržovala vodu.
Zálivka je nejdůležitější
Zeminu okolo kmenu je dobré pořádně udusat. Následně stromek vydatně zalijeme. Dostatečné zalití je důležitá zvláště pro dobré spojení nejmenších kořínků s okolní zeminou. Bez zajištění této tzv. kapilarity by mohl stromek trpět suchem.
Kmínek stromu přivážeme ke kůlu. Úvaz by měl být pevný, ale současně pružný, aby měl kmínek dost prostoru pro růst. Vhodným materiálem jsou širší textilní pásky. Ani ty však nezapomeneme odstranit včas, aby kmen nesevřely a nepoškodily ho. Jakmile se začne blížit zima, je vhodné kmen obalit proti případnému okusu zvěří.
Ať už zvolíte jakýkoliv druh dřeviny, je nutné na něj ze začátku dohlížet a kontrolovat, zda má dostatek vlhkosti nebo zda jej neohrožují nějací škůdci. Mladé stromky jsou velmi náchylné k poškození, ale pokud přežijí několik prvních týdnů a podaří s jim dobře a pevně zakořenit, pak máte z půlky vyhráno. Pevně zakořeněný strom už se o sebe postará v podstatě sám.