Odolají i mrazům – tyto plodiny je možné vysévat i v listopadu. Pokud toužíte po brzké úrodě, vsaďte právě na ně

                   

Po sklizni hlavních plodin nechává většina z nás záhonky ladem. To je ovšem škoda, protože ještě teď se vyplatí vysévat plodiny s krátkou vegetační dobou. Úrodu je při dobrých podmínkách možné sklízet ještě tentýž rok, nebo si na ni můžete počkat až do jara. Spolehněte se však na to, že na vás bude čekat mnohem dřív, než při klasickém výsevu. Záhony máte již prakticky připravené, tak proč je ještě jednou nevyužít?

Před výsevem zeleniny připravte záhony

Před setím je nutné řádně připravit záhony a zbavit je zbytků předchozích plodin. Důležité je také důkladné prokypření nebo prorytí záhonů vidlemi. Pokud je půda na vaší zahradě vlivem povětrnostních podmínek velmi suchá, vyplatí se záhony před samotným setím ještě zalít. Obohaťte je také o cenné látky důležité pro vývoj rostlin. Jde zejména o vápník, hořčík, sodík, fosfor nebo draslík.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dbejte také na střídání plodin. Vždy je vhodné se vyhýbat výsevu nebo výsadbě zeleniny ze stejné botanické čeledi, jako byly druhy, které zde rostly už dříve. Předejdete tak rozvoji škůdců a chorob, které mohly v půdě zbýt. Vybírejte především druhy zeleniny s krátkou vegetační dobou, jež jsou ovšem z nutričního hlediska ceněny pro svou vysokou nutriční hodnotu. Hodit se vám bude třeba:

  • raná mrkev,
  • zelí,
  • špenát,
  • rukola,
  • jarní cibulka,
  • kedluben,
  • čínské zelí,
  • kapusta,
  • řeřicha,
  • ředkvičky
  • nebo kopr.

Zelenina vhodná pro podzimní výsev

Ředkvičky jsou obvykle první zeleninou, která vás napadne. Mají velmi krátkou vegetační dobu a potřebují jen pravidelně zalévat. V listopadu je však na ně už poměrně zima, vysejte je tedy alespoň do pařeniště. Vyhněte se pěstování ředkviček po zelí, kedlubnách, květáku a další brukvovité zelenině. Dalším skvělým podzimním adeptem je kedluben s krátkou vegetační dobou. Vyžaduje však pěstování ze sazenic.

iZdroj fotografie: Pexels

Čínské zelí je také vhodné vysadit ze sazenic, aby stihlo ještě dorůst. Opět však do pařeniště. Tato zelenina sice snáší slabé mrazíky, ale ovlivní to úrodu. A podobně je na tom i kapusta. Přestože má dlouhou vegetační dobu, můžete ji sklízet až do pozdního podzimu, a velmi často dokonce i během zimy doslova pod sněhem. Je to vynikající svěží zelenina, opravdu bohatá na vitamíny a minerály.

Další zelenina pro výsev na podzim

Skvělý je také špenát, který u nás získává stále větší oblibu. Lze ho totiž pěstovat velmi jednoduše. Stačí ho vysévat přímo do země a má prakticky nulové nároky na půdu a teplo. Na záhonku dokáže přezimovat až do jara. Podobně je na tom rukola, ta však vyžaduje pravidelnou zálivku, protože její listy v opačném případě hořknou. A vsadit můžete i na kopr, který dobře roste na záhonku se saláty a brukvovitými rostlinami.

Naším posledním tipem je řeřicha. To je zelenina, kterou je možné na zahradě vysévat v podstatě celou sezónu. Roste totiž opravdu rychle a nevadí jí ani mírné mrazy. V ideálních podmínkách trvá její vegetační období asi 2 až 4 týdny a pokud ji budete pěstovat v pařeništi nebo fóliovníku, potěší vás svou jedinečnou chutí ještě o něco dříve. Semena se vysévají zcela bez zasypání zeminou, na to pamatujte. A sklízejte ji rychle, starší listy totiž ztrácejí svou výživovou hodnotu.

Pustíte se do podzimního výsevu zeleniny spolu s námi?

Seznamte se s dalšími druhy zeleniny, které je vhodné vysévat na podzim
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články