Pěstování česneku není nijak náročný úkol. Musíte však vědět, že i tato plodina občas potřebuje doplnit živiny. V případě jejich nedostatku totiž budou palice malé, takže se zbytečně připravíte o část úrody. Citlivé přihnojení zvládnete s pomocí jednoduše připraveného domácího hnojiva, které rostlinám dodá všechny důležité a potřebné prvky.
Kdy je nejlepší česnek přihnojit
Pro hnojení česneku je nejlepší jarní období. Jde o okamžik, kdy česnek začíná pomalu dočerpávat živiny do té doby odebírané z vysazeného stroužku. Přesně v tomto okamžiku se totiž může stát, že se u česneku objeví žloutnutí listů. Tehdy jde o jasný signál, že by potřeboval trochu více živin, aby vytvořil nadzemní část, která bude mít dostatek energie na následnou tvorbu palice se stroužky.
Přihnojování česneku je dobré provádět opatrně, ale zároveň na ně rozhodně nesmíme zapomínat. Volbou vhodného hnojiva s obsahem fosforu a vápníku podpoříte rozvoj kořenů, což může mít pozitivní vliv i na odolnost proti případným chorobám a škůdcům. Z toho důvodu se jako správná volba pro hnojení jeví právě slepičí trus.
Domácí přírodní hnojivo pro česnek
Pro vytvoření výživného hnojiva pro doplnění živin česneku budete potřebovat ideálně granulovaný slepičí hnůj. Tyto granule si odměříte do sklenice o objemu zhruba 1 litr. Následně je nasypete do nádoby s vodou o objemu 10 litrů. Důkladně rozmícháte a necháte odstát zhruba dvě hodiny. Po této době by již měly být všechny granule rozpuštěné a roztok by měl být připraven k použití.
Následně z takto připraveného koncentrovaného roztoku plného živin odeberte 500 ml a dejte rozmíchat do 10 litrové konve na zalévání. Směs opět důkladně promíchejte a můžete se pustit do zalévání. Aby se živiny dostaly ke kořenovému systému česneku, můžete zvolit buď klasické hnojení ve formě zálivky, nebo si můžete mezi řádky s česnekem vytvořit příkopy, do kterých roztok nalijete.