Nevyhazujte zvadlé afrikány na kompost. Na zahradě vám dokážou poskytnout mnohem lepší službu

                   

Většina zvadlé zahradní zeleně je obvykle ukládána na kompost. Existují však některé, u nichž by to byla vyloženě škoda. A právě mezi takové se řadí i afrikány. Nikdy proto nenechávejte záhony na zimu prázdné. Naopak si vezměte rostliny, které nasytí půdu cennými živinami, zatímco ona sama bude odpočívat. Ne vždy je však nutné zasévat zelené hnojení, právě afrikány představují tu další možnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč je zelené hnojení dobré

Obsahuje v sobě totiž spoustu cenný látek v čele s dusíkem, fosforem, železem, draslíkem a mnoha dalšími cennými mikro a makro prvky, které vaše rostliny skvěle ocení. A to už od doby, kdy je na záhon vysejete nebo vysadíte ve formě předpěstovaných sazeniček. Existuje ovšem několik dalších druhů rostlin, které můžete použít jako zelené hnojení. Velmi rychle se totiž přemění na zeminu, což je rozhodně žádoucí. Jde například o:

  • fazole,
  • hrách,
  • sóju
  • jetel nachový,
  • vikev
  • a lupinu.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Všechny tyto rostliny dokážou ukládat dusík v kořenových hlízách, a tím zeminu obohacují. Jde vlastně o takové bezchemické hnojením dusíkem! Jsou zimovzdorné a můžete je vysévat i v říjnu nebo během teplého listopadu a jednoduše je na záhonku necháte až do jara. Co si však počít se zmíněnými afrikány, respektive s jejich zvadlými natěmi?

Afrikány jako skvělá výživa záhonů

Můžete je nechat v zemi až do února či března. Nemusíte je hned vykopávat, mezitím se na zahradě věnujte jiným úkolům a povinnostem. Poté je jednoduše vyjměte ze země a rozhoďte na záhon. Čím důkladněji ho zakryjete, tím větší efekt samozřejmě získáte. Během této doby se většina jejich zelených natí krásně rozloží a vy se budete těšit z bohaté úrody. Využijte tuto jednoduchou, levnou a téměř bezpracnou příležitost ke zlepšení půdy!

Zelené hnojení a jeho zákonitosti

Pokud na zahrádce afrikány nemáte, vyživte své záhony právě výše zmíněným zeleným hnojením. A jak na to? Nejdříve záhon kompletně vyčistěte od kamenů a plevele. Pokuste se vytrhnout všechny rostliny, které zde rostou, i s kořeny. U zeleného hnojení postupujte při výsevu stejně jako u trávníku. Je totiž opravdu důležité, aby byla semena co nejrovnoměrněji rozmístěna, aby rašící rostliny co nejvíce pokryly povrch půdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud sázíte rostliny s velkými semeny (třeba fazole), připravte si výsadbové jamky. A pokud neprší, zalévejte své zelené hnojení stejným způsobem jako zeleninu pěstovanou pro běžnou domácí spotřebu. Zelená hnojiva, která neodolají mrazům, je vhodné s jejich příchodem lehce přihrnout. Nejlépe se pro tyto účely hodí vrstva vyzrálého koňského hnoje. A nedejte se odradit tím, že rostliny na podzim vytvoří pouze malé množství listů, na konci zimy to totiž skvěle doženou.

Jak postupovat u zeleného hnojení

A kdy je ten správný čas záhon opět zužitkovat? Přibližně měsíc před výsadbou nebo výsevem zeleniny a letniček zapracujte zelené hnojení do půdy. Ovšem pokud spěcháte, jednoduše odřízněte všechny zelené části a použijte je jako mulč nebo je (pokud jich bude opravdu hodně) vyhoďte do kompostu. A pokud necháváte zelené hnojení na záhonku po celý rok, pak ho seřízněte nejpozději po odkvětu, jinak se z něj stane plevel.

iZdroj fotografie: Canva

Jestliže tedy chcete obdělávat novou část zahrady, která dříve ležela ladem, nebo byla dokonce chemicky hnojena, pamatujte si, že zelené hnojení je skvělým řešením, jak do této po všech stránkách zanedbané půdy vrátit život! A pokud nemáte místa nazbyt, můžete společně pěstovat jak zeleninu, tak i budoucí zelené hnojení. Fazolím na vysokých podpěrách totiž rozhodně nebude vadit trochu červeného jetele u jejich „nohou“.

Jak zelené hnojení prospívá zahradě

A proč se vlastně do něčeho takového pustit? Zelené hnojení především vytlačuje plevel. Je to tím, že pokrývá zem doslova jako zelená přikrývka a pro plevel tak už jednoduše na záhonku nezbývá místo! Rovněž přispívá k tvorbě výživného humusu v půdě. A to samozřejmě proto, že listy těchto rostlin je možné později proměnit v půdu prostřednictvím kompostování. A mladé rostlinky také zlepšují strukturu půdy.

iZdroj fotografie: Piqsels

Jejich kořeny totiž přirozeným způsobem rozrušují udusanou zeminu a zanechávají za sebou mnohem nadýchanější a přívětivější texturu. Chrání také povrch záhonu před prudkým deštěm a erozí půdy, kterou by tento jev zcela jistě způsobil. A v neposlední řadě také regulují vlhkost půdy a poskytují životní prostor všem jejím obyvatelům. Ve hře jsou především prospěšní mikrobi, ale také brouci, žížaly a další.

Málo známé vlastnosti zeleného hnojení

Některé pozitivní přínosy vám zprostředkuje i použití té správné rostliny. Kupříkladu vlčí bob mnoholistý skvěle váže dusík, hořčice zabíjí všechny nežádoucí larvy v zemině, vikev, pohanka a další rostliny s květy pak slouží jako včelí pastviny a ty, jež dokážou kořenit opravdu hluboko, rovněž jedním dechem transportují živiny z hlubších vrstev půdy, kde byly téměř nevyužívané, až do kořenových zón mělce kořenící zeleniny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A pokud chcete předejít tvorbě plevele na záhoncích, které jste nechali ležet jen tak, pořiďte si opravdu rychle rostoucí druhy, jako je hořčice a ředkev olejná. Obě totiž mají velmi rychlý počáteční vývoj a pokryjí půdu tak dokonalým způsobem, že vám nabídnou perfektní ochranu proti plevelům. A pokud bojujete s háďátky, zejména s obávaným háďátkem řepným (Heterodera schachtii), vsaďte na hořčici a řepku.

Pustíte se ještě letos do zeleného hnojení také, nebo raději necháváte své záhony ležet ladem?

Zopakujte si vše potřebné o zeleném hnojení pěkně v kostce, ještě máte čas
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články