15 triků, které zajistí, že letos bude vaše cukroví to nejlepší v okolí. Upečte ho jako profesionálové

                   

Každý rok se mnoho hospodyněk účastní maratónu, který jim velí napéct co nejvíce možných druhů cukroví. Ovšem i když vám je podobné trhání rekordů cizí, i tak oceníte několik šikovných rad pro přípravu svých oblíbených druhů. Na poslední chvíli tak můžete upéct lahodné křehké miniaturky nebo připravit to nejlepší nepečené cukroví, jaké jste kdy jedli. Stačí se držet několika prověřených tipů a triků.

Vše si připravte již předem

Není nic horšího, než když musíte od rozpracovaného těsta zaběhnout do obchodu například pro oříšky nebo pro máslo. Ale ani zdlouhavé hledání ve spíži vám právě neprospěje. Mezitím totiž například na lince povolí máslo, které se musí do těsta zapracovávat studené, apod. Pokud si tedy chcete ušetřit spoustu času i nervů, připravte si všechny ingredience na pečení předem na kuchyňskou linku, a to v dostatečném množství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na nákup se nachystejte včas

Pokud nechcete mít doma zbytečně velké zásoby mouky, ale zároveň vám také záleží na tom, aby bylo všeho dostatek, použijte klasický trik našich babiček. Vytvořte si tabulku a do ní postupně zanášejte množství másla, vajec, mouky, ořechů a všech dalších ingrediencí. Nakonec hodnoty sečtěte a okamžitě budete vědět, kolik kostek másla nebo balíčků mouky si musíte přinést z nákupu. Nakonec si nachystejte ještě vykrajovátka a máte vše, co potřebujete.

Zapomeňte na jakékoliv náhražky

Při pohledu na ceny zboží v obchodech si leckdy řekneme, zda by nebylo lepší použít kupříkladu jiný druh ořechů nebo rostlinný tuk namísto másla. Ovšem nic z toho zásadně nedoporučujeme. Na chuti cukroví se to vždy projeví. Klasickým hříchem je například použití vanilinového místo vanilkového cukru. Pravá vanilka voní dlouho a příjemně, pro syntetický vanilin to bohužel neplatí. Tady rozhodně nešetřete.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Postupujte podle jednotlivých celků

Pamatujte si, že pokud dáte těsto na cukroví do lednice, vydrží tu bez potíží několik dní. Samozřejmě ho muset zabalit do potravinářské fólie nebo alespoň do sáčku, ze kterého však během této procedury dokonale vymačkáte vzduch. Můžete si tak připravit většinu těst najednou, a pak už jen tvarovat a vykrajovat jednotlivé kousky tak, jak přesně potřebujete. Navíc nebudete muset střídat činnosti, takže minimalizujete vznik chyb.

Většina těst se musí rozležet

A když už jsme u přípravy těsta předem – pamatujte si, že naprostá většina druhů cukroví tento krok ocení. Pomůže v nich totiž rozložit lepek tak, aby bylo později těsto vláčnější a méně se drolilo. Většinu druhů těst na vánoční cukroví však musíte před samotným vyvalováním vyjmout z lednice 15 minut předem, jinak se vám s nimi bude pracovat jen těžko. Výjimkou je kupříkladu linecké. U něj platí, že čím tužší ho dokážete zpracovat, tím lepší bude mít strukturu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravujte více druhů najednou

Pokud si přece jen chcete se sousedkami trochu zasoutěžit v tom, kdo upeče více cukroví, usnadněte si práci. Například z lineckého cukroví můžete vyrobit více různých druhů. Část z jedné várky těsta použijte na přípravu košíčků a ty poté upečte s různými náplněmi. Část hotových kousků pak můžete kromě marmelády slepit například lískooříškovou pomazánkou nebo je jen namočit do čokolády a následně posypat třeba oříšky.

Nevymazávejte, když to není potřeba

Těsta, která se připravují ve formičkách, jsou velmi oblíbená. Mnohdy nás však od jejich použití odrazuje pracná příprava. Všechny formičky je totiž nutné vymazat tukem a vysypat moukou. Ovšem lze tomu jednoduše předejít, pokud vsadíte na správný postup při vyklápění. Těsto na pracny je totiž mastné dost, takže pokud ho vyklopíte ještě před vychladnutím, půjde ven skoro samo. Můžete si také pomoci klepnutím o hranu stolu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rychlost zpracování může být zásadní

Říká se, že bychom si měli předvánoční čas hlavně užít. Ovšem čas od času se zkrátka a dobře vyplatí „přiložit tak trochu pod kotel“ a pořádně zabrat za práci. Například linecké těsto je nutné zpracovat co nejrychleji, aby máslo nestihlo změknout. Do mouky ho proto vkrajujte a hněťte co nejrychleji. Nikdy ho také nenechávejte povolit, ale použijte ho ihned po vytažení z lednice. A hotové těsto si musí nejméně 30 minut odpočinout v lednici.

Na pečení myslete už předem

Žádné cukroví si nezaslouží, aby zůstávalo jen tak nečinně ležet na plechu, protože se ještě před jeho upečením musí rozpálit trouba. Ovšem ještě horším nápadem by bylo umísťovat ho do útrob vašeho nerozpáleného spotřebiče. Jednou provždy si tedy pamatujte, že troubu je třeba nahřívat předem. Jedině tak si vaše košíčky, tlapky nebo skořicové hvězdičky zachovají tu správnou texturu a propečou se přesně tak, jak potřebujete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Upečením vaše snaha ještě nekončí

Ovšem i ten sebelepší postup pro pečení obvykle zapomíná na to nejdůležitější – na to, co se děje s cukrovím po vytažení z trouby. Plech sám o sobě totiž bývá ještě několik minut pořádně horký. A právě to dokáže způsobit přepečení jinak perfektně dokonalého cukroví. A pokud ne přepečení, tak alespoň přesušení. Cukroví proto pečte na pečicím papíře a z plechu ho stáhněte ihned po jeho vyjmutí z trouby. Vyplatí se to.

Těsto nikdy neřeďte, bývá tvrdé

Dost možná se potýkáte s tím, že některé typy těst jsou při zpracování velmi tuhé. To platí například pro oblíbené perníčky. Dost možná si říkáte, že nebude vadit, pokud přidáte trochu mléka nebo vajíčko, ale opak je pravdou. Takové těsto bude po upečení tvrdé a příliš si nepomůžete ani při jeho potření polevou. V nejhorším případě můžete zkusit tvrdé cukroví vložit do dózy s polovinou jablka, mělo by změknout do několika dní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte na prosévání cukru i mouky

Aby bylo těsto vždy báječné nadýchané, vezměte si k ruce sítko. Kdysi měly naše babičky to speciální na mouku, ale vy si dnes vystačíte s jakýmkoliv. Tímto krokem zajistíte, že se dovnitř dostane vzduch a struktura těsta bude nadýchanější. A totéž platí i pro prosévání cukru určeného do polevy. Ale dejte si pozor, aby v sobě neměl protihrudkující látky. Ty mohou někdy výsledek úplně zkazit.

Cukroví zdobte až úplně vychladlé

Pokud chcete na své košíčky nebo třeba linecké malovat jakékoliv ozdoby za pomoci polevy nebo čokolády, počkejte si, dokud úplně nevychladne. Pokud je totiž horké, bývá křehčí a snadno se láme. Mohli byste tak o spoustu báječných kousků přijít ještě před finálním dohotovením. Výjimku tvoří jen ty druhy, které je v cukru třeba obalit ihned. Jde například o vanilkové rohlíčky nebo podvodnice. Na horkém těstě totiž cukr lépe drží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbylé bílky využijte beze zbytku

K vánočnímu cukroví tradičně patří i sněhové pusinky. Ty však doporučujeme připravovat až na poslední chvíli. A proč? Protože během pečení jiných druhů těst vám zbude mnoho bílků a právě ty se vám poté budou hodit na přípravu pusinek. Jen nezapomeňte, že se vám do bílku nesmí dostat ani malý kousek žloutku, jinak zkrátka a dobře nadýchaný sníh nevyšleháte. Pusinky pak spíše sušte než pečte, uvnitř musí zůstat vláčné.

Jak správně uskladnit vánoční cukroví

Posledním nezbytným krokem je bezchybné uložení již hotových kousků. Všeobecně platí, že většina pečených druhů cukroví se musí nechat pořádně odležet. Od chvíle, kdy je naplníte marmeládou nebo trvanlivým krémem by si tak v chladu a dobře uzavíratelné krabici měly pobýt nejlépe týden. Nepeče druhy cukroví naopak připravujte těsně před Štědrým dnem a pro jistotu je uchovávejte v lednici.

Znali jste všechny triky pro perfektní přípravu vánočního cukroví nebo se stále ještě máte co učit?

Pokud nestíháte, připravte si na poslední chvíli jednoduché nepečené Tiramisu kuličky
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články