Při péči o zimní obuv se nemusíte uchylovat k drahým krémům – místo tohoto stačí vsadit na docela obyčejnou vazelínu.
V zimě, kdy ulice pokrývá mráz a sněhová pokrývka, se stává nepromokavost vašich bot mnohdy velmi ožehavým tématem. Nemusíte však utrácet za drahé chemické čističe. Stačí vám jednoduchá ochranná metoda – vazelína, jak radí web RučněŠitéBoty.
Levná a účinná ochrana.
Vazelína představuje cenově výhodnou alternativou drahých krémů a sprejů. Postup je jednoduchý. Začněte tím, že boty otřete vlhkým hadříkem, abyste odstranili veškeré nečistoty, a nechte je zcela vyschnout. Poté pomocí čistého suchého hadříku naneste na kožené povrchy malé množství vazelíny. Dbejte na rovnoměrné rozložení po celém povrchu boty. Následně nechte ošetřenou obuv několik hodin stát, aby se na ní vytvořil vodoodpudivý film.
Vosk nebo parafín: Alternativní řešení
Nemáte doma vazelínu? Nevadí. Rozpusťte malé množství vosku nebo parafínu a obuv jemně ošetřete. Kapalina by neměla být příliš horká. „Jakmile máte hotovo, vše vysušte fénem – určitě takovou obuv nedávejte na topení – ochranný povrch by rozpraskal,“ radí čtenářka Ivana N. z Rožnova pod Radhoštěm, která nám tento nápad zaslala.
Řešení na bázi oleje
Roztok na bázi oleje je vhodný pro přírodní i umělou kůži. Připravte si ho smícháním 2 lžiček ricinového oleje, 2 lžiček lněného oleje a 100 g strouhaného parafínu. Přísady smíchejte a směs rozpusťte pomocí vodní lázně. Roztok naneste na obuv a nechte působit 6 až 8 hodin. Poté můžete podle potřeby obuv ještě vylepšit, ale obvykle to nebývá třeba. A jak často toto ošetření obnovovat? Nejlépe jednou za 2 až 4 týdny, podle náročnosti podmínek.
Preventivní opatření jsou důležitá
Kromě domácích prostředků jsou na trhu k dispozici různé komerční spreje odpuzující vodu, jak upozorňuje web Pardubice.Rozhlas. Pokud mají být opravdu kvalitní, měly by obsahovat například lanolin (nažloutlou, mastnou látku vylučovanou mazovými žlázami ovcí) nebo podobné efektivně působící přírodní prostředky.
Pamatujte si však, že před použitím jakéhokoli přípravku je vhodné jej vyzkoušet na malé ploše. Naneste trochu látky na méně viditelné místo a počkejte 30 minut, abyste zjistili možný negativní účinek. Neudělejte stejnou chybu jako já, která mě stála jedny skoro nové boty. V minulosti také Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak správně obuv sušit nebo proč se k čištění zašpiněných tkaniček nejlépe hodí obyčejný ocet.