Břízu u domu mít nechcete, kořenový systém může zdeformovat základy vašeho domu

Pokud se vám líbí břízy, měli byste jejich výsadbu na zahradě dobře zvážit. V blízkosti domu totiž mohou napáchat značnou škodu.

jak pěstovat břízu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Krása stromů je nepopiratelně přitažlivá. Šustění listů, stín, který poskytují, a jejich přínos pro zdravější životní prostředí, z nich činí ceněnou součást naší krajiny. Zvláště bříza patří k těm velmi půvabným a tudíž i oblíbeným – vysazovat ji u domu však nemusí být příliš dobrý nápad.

Robustní kořenový systém břízy

Bříza (vědecky známá jako Betula) je oslavována pro svůj úžasný vzhled. Pod její nadpozemskou krásou se však skrývá mohutný kořenový systém, který může představovat hrozbu pro základy vašeho domu. Tyto kořeny se totiž při hledání vody a živin široce rozprostírají a jsou známé svou schopností růst blízko povrchu.

V případě, že je bříza vysazena v blízkosti domu, mohou její kořeny zasahovat pod základy a způsobit jejich posunutí, popraskání nebo dokonce deformaci. To může vést ke značným problémům se statikou, jejichž oprava je nákladná. Navíc někdy také dokážou zasahovat i do podzemních inženýrských sítí, včetně vodovodního a kanalizačního potrubí, což může vést k nákladným a nepříjemným opravám.

Stromy, které by se neměly vysazovat vedle domu: Seznamte se iZdroj fotografie: ukgardenphotos / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0
Ne každý krásný strom je pro pěstování na zahradě vhodný

Nebezpečí stárnoucích bříz

I když se bříza ve vašem okolí nachází již dlouhou dobu, je nutné brát v úvahu její stáří a stav. Stárnoucí bříza se může stát významným nebezpečím kvůli několika faktorům:

  • Choroby a hniloba: Břízy mohou být časem náchylné k chorobám a hnilobě, což oslabuje jejich strukturální integritu.
  • Padající větve: Starší břízy mohou shazovat větve nebo se dokonce vyvracet, což představuje riziko pro váš majetek včetně domu a všech vozidel zaparkovaných v blízkosti.
  • Rozšiřování kořenů: S přibývajícím věkem se kořenový systém bříz stále rozšiřuje a může vyvíjet větší tlak na základy domu.
Například bříza by vám mohla velmi nepříjemně zavařit iZdroj fotografie: Pixabay
Bříza by vám mohla velmi nepříjemně zavařit

Alternativní přístupy k výsadbě

Pokud jste rozhodnuti mít na svém pozemku břízu, je nejlepší zvážit alternativní přístupy k výsadbě, které minimalizují rizika pro váš dům a jeho základy:

  • Vysazujte ji v dostatečné vzdálenosti od budov: Při výběru místa pro břízu se ujistěte, že je vysazena v bezpečné vzdálenosti od jakýchkoli staveb, včetně vašeho domu. Tím zabráníte zasahování kořenů do základů domu a inženýrských sítí.
  • Pravidelná údržba: Pravidelné prořezávání a údržba pomáhají kontrolovat velikost a tvar břízy a zabraňují jejímu růstu příliš blízko domu.
  • Obavy z alergií: Mějte na paměti, že břízy v období květu uvolňují pyl, který může u některých osob vyvolat alergii. Jejich výsadba dále od domu může tento problém zmírnit. Na druhou stranu má však tento strom i léčivé účinky, na které by se nemělo zapomínat.
Bříza má i mnoho dalších využití. Seznamte se s těmi nejlepšími, která se vám mohou hodit třeba během pobytu v přírodě

Jaké okrasné dřeviny máte na zahradě vy?

Zdroj: FaceDobra
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články