Pokud na sobě objevíte pár zarudlých teček, za vinu komárovi nebo hůř (arachnofobici prominou) – pavoukovi. Pokud jich ale najdete několik v jedné řadě, nebo ve tvaru trojúhelníku, měli byste zpozornět. Právě tak vypadají kousnutí od štěnice, kterých je opravdu obtížné se zbavit.
Jak poznáte, že s nimi máte tu čest a jak vlastně tyto malé krvelačné potvůrky vypadají?
Neviditelný nepřítel
Štěnice má hnědou až sytě červenou barvu (záleží na tom, zda je nasycena) a je velká 4-5 mm, pouhým okem tedy špatně viditelná. Navíc vyráží na lov pouze v noci, za denního světla máte téměř nulovou šanci na její spatření. Ve dne se skrývá nejčastěji v matracích a roštech postelí, kde také klade vajíčka.
Nepohrdne ale ani jiným nábytkem a různými materiály, většinou je i v obrazech, knihách, v oblečení či v pohovce. Pyšní se třemi páry nohou s malými drápky, které jí umožňují pevně se přichytit na lidskou kůži. V noci vylézá, aby se nasytila. Potravou je lidská krev. Štěnice si dokáže udělat zásoby potravy, stačí jí tedy sát krev jednou za 2-4 dny.
Jak se jich zbavit?
To je často velmi obtížné. Nejjednodušším a nejúčinnějším řešením je odborná deratizace celého domu. Pokud se vyskytují v bytovém nebo panelovém domě, je potřeba deratizovat všechny bytové jednotky. Štěnice totiž snadno migrují a není pro ně problém dostat se z jednoho bytu do druhého.
Pokud se s nimi chcete poprat sami, měli byste znát pár zásad. Veškeré textilie je nutné prát ve vysokých teplotách, aby došlo k zahubení dospělých jedinců i larev. Dále vám může pomoci křemelina, kterou je dobré umístit v malých mističkách přímo pod nohy nábytku. Ta štěnice doslova vysuší. Pokud jste učinili veškerá opatření a štípance dále přibývají, raději si zavolejte na pomoc odborníky, než se štěnice přemnoží.