Australan David Hole našel před čtyřmi lety podivně vypadající kámen. To v tomhle státě, který je zároveň kontinentem, není nic divného – Austrálie je velmi rozlehlá a většina jejích regionů ještě nebyla podrobně prozkoumána. Buďto proto, že by takový průzkum v neobydlené pustině střední Austrálie vyžadoval časově náročnou práci zeměměřičů, geologů a dalších odborných pracovníků, nebo protože jde o chráněná území patřící domorodým obyvatelům, na nichž není možné jen tak provádět jakékoli průzkumy a šetření.
Kámen od Maryborough
Třicetitisícové Maryborough v Queenslandu sice neleží v úplné pustině, i tak je však v jeho sousedství dostatek neprobádaných ploch pro to, aby si zde soukromí badatelé všech možných oborů mohli užít možností, které Česká republika jejich kolegům jen stěží nabídne. A právě toho David Hole využil, když se vypravil na expedici, ze které si domů přinesl zvláštní kámen. Nejprve si myslel, že jde o zlatý valoun s nedozírnou hodnotou. Spletl se. Ale kámen má ve skutečnosti hodnotu ještě vyšší, než kdyby doopravdy byl ze zlata.
Vzácný meteorit
Načervenalý valoun, který David Hole s pomocí detektoru kovů odhalil a odnesl domů, totiž nepochází z naší planety. Pochází z pásu asteroidů, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Díky tomu je téměř 5 miliard let starý kámen s hmotností 17 kilogramů naprostým unikátem. Se Zemí se podle uhlíkové stopy střetl před stovkou až tisícovkou let, přesnou dataci by měly být schopné odhalit podrobnější laboratorní analýzy.
Díky skutečnosti, že Austrálie je do značné míry neprobádaná, a že se tu v minulosti lidé neangažovali tak aktivně, jako v tradičních oblastech Evropy, severní Afriky a Blízkého východu, se na tomto kontinentu našla i řada jiných meteoritů. Mezi ty nejvzácnější a největší patří:
- pětitunový meteorit z Mundrabilly
- 3,5 tun vážící meteorit z Cranbourne
- téměř třítunový meteorit z Youndegin