Do květináče nebo záhonu: Vaječné skořápky podpoří růst všech rostlin

Naučte se zužitkovat docela obyčejný kuchyňský odpad a vyživte jím svou zahradu. Vaječné skořápky jí skvěle pomohou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Domácí prostředky pro péči o rostliny jsou stále populárnější. Bývají totiž nákladově efektivní a šetrné k životnímu prostředí. Jednou z vynikajících možností hnojení takřka pro celou zahradu jsou vaječné skořápky, které mohou výrazně podpořit růst rostlin. Je však důležité vědět, jak je používat, protože ne všechny rostliny na tento jednoduchý přípravek dobře reagují.

Proč právě zbytky z vajec

Vaječné skořápky jsou velmi oblíbené jako domácí hnojivo, a to z dobrého důvodu. Lze je získat zdarma a poskytují rostlinám opravdu vynikající výživu. Skládají se z přibližně 80 % snadno vstřebatelného vápníku, díky čemuž jsou vynikajícím zdrojem tohoto životně důležitého prvku pro správný vývoj rostlin. Jedna vaječná skořápka obsahuje přibližně 900 mg vápníku, ale také další prospěšné živiny, včetně bóru, hořčíku, manganu, mědi, železa, molybdenu, síry a zinku.

Které rostliny lze hnojit vaječnými skořápkami

Vaječné skořápky nejsou vhodné jako hnojivo pro rostliny, které vyžadují kyselou půdu – všem ostatním však vyhovují. Nikdy si je tedy neoblíbí například kapradiny, azalky, hortenzie a rododendrony, protože preferují v půdě nižší hodnoty pH. Vaječné skořápky však lze použít jako hnojivo pro rostliny, které vyžadují zásaditou půdu nebo dokážou těžit z přidaného vápníku.

  • Zelenina a ovoce: okurky, rajčata, fazole, kapusta a hrozny.
  • Okrasné rostliny: levandule, břečťan, pivoňky, lilie, karafiáty a novoanglické astry.
  • Pokojové rostliny: oleandr, tchýnin jazyk a kalanchoe.
Tipy na přírodní hnojiva pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak využít vaječné skořápky na hnojení

Chcete-li použít vaječné skořápky jako hnojivo, měly by být důkladně vysušeny – a to buď na slunci, nebo v troubě. Po vysušení existuje několik způsobů, jak je začlenit do vaší zahradnické rutiny a péče o rostliny v květináčích:

  • Rozdrťte je na jemný prášek pomocí mixéru a posypte jím okolí rostlin. Poté ho smíchejte s horní vrstvou půdy. Aplikaci pravidelně opakujte, zejména po dešti.
  • Drcené vaječné skořápky dokážou také odradit slimáky. Jednoduše je rozsypejte kolem zranitelných rostlin a vytvořte tak širokou a tvrdou bariéru. Vaječné skořápky budou pro slimáky fungovat jako neprostupná překážka a zároveň budou poskytovat rostlinám výživu.
  • Přidejte vaječné skořápky do kompostu – vyšší obsah vápníku ve skořápkách pomůže zabránit jeho překyselení. Musíte však dodržovat několik zásad.
Do květináče nebo záhonu iZdroj fotografie: Pxhere

Tekuté hnojivo z vaječných skořápek

Ale skořápkami můžete i zalévat – stačí je jen správně zpracovat. Jak na to? Ze všeho nejdříve rozemelte sušené skořápky na jemný prášek. Poté ho vsypte do odstáté vody (a na jeden litr budete potřebovat jednu polévkovou lžíci tohoto pomocníka). Nechte směs odstát alespoň 24 hodin, aby se vápník z vaječných skořápek vylouhoval do vody. Po této době roztok přeceďte, abyste odstranili větší kusy skořápek (můžete použít síto nebo gázu). Nakonec hnojivo nařeďte s vodou v poměru 1:3 nebo 1:4 (jeden díl tekutého hnojiva na 3 či 4 díly vody) a použijte jako zálivku.

Jaký kuchyňský odpad používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články