K období Vánoc patří neodmyslitelně pečení. Pro mnoho lidí je pečení perníkové chaloupky každoroční tradicí. Někteří ji pečou jako umělecké dílo na vystavení přes Vánoce, zatímco jiným na vzhledu až tak nesejde a užívají si chvíle při jejím tvoření. Existuje několik tipů, které pomohou jak pokročilým tak začátečníkům postavit pohádkovou perníkovou chaloupku.
Dvakrát měř, jednou řež
Důležité je zvolit správný druh těsta. Často se totiž stává, že se na chaloupku použijí zbytky těsta na měkké perníčky a díly na její sestavení jsou příliš měkké a je poté těžké s nimi manipulovat. Pokud ale nemáte jinou možnost, nechte v troubě těsto déle. Mělo by být tužší a lepší pro manipulaci. Musíte si také předem vytisknout nebo narýsovat správnou předlohu na dílky, které budou zapotřebí.
Na internetu jich najdete spousty, nejrůznějších tvarů i velikostí. Důležité je dát si pozor na počet jednotlivých dílků, které podle nich potřebujete vyřezat. V případě, že jsou na dílcích okna či jiné detaily, vyřezávejte je až poté, co položíte vyřezaný plátek na plech. Udrží si tak lepší tvar a lépe se z nich pak bude skládat chaloupka.
Na detailech výzdoby záleží
I drobnosti v přípravě mohou mít na výsledný vzhled chaloupky vliv. V případě, že chcete mít na dílcích nějaké detaily, vykreslete je něčím ostrým, než je dáte do trouby. Vzor na nich poté bude přirozenější a jednolitý. Po vyndání dílků z trouby je potřete vajíčkem, aby měly hladký povrch a než díly chaloupky začnete spojovat polevou, nechte je úplně vychladnout. Na struhadle také jemně zabruste hrany, aby perníkové dílky lépe zapadly do sebe.
Slepování dílků a dekorování
Měli byste si připravit dva druhy bílé polevy. Jedná se o klasickou polevu na perníčky, přičemž jedna by měla být standardní a do druhé várky přidejte více cukru, aby byla hustší. Před samotným sestavováním je lepší mít už jednotlivé dílky nazdobené. Tekutější polevou slepíme nejdříve čtyři stěny perníkové chaloupky, přičemž každou ze stěn něčím na kraji pojistíme. Takto necháme odpočinout náš základ alespoň jeden den.
Jakmile je základní čtverec krásně pevný, můžeme připevnit střechu a po zaschnutí lze celou chaloupku konečně připevnit k podstavci. Pro jistotu by se měla nechat zase alespoň jeden den ztuhnout a poté se můžete konečně vrhnout na poslední detaily. Fantazii se meze nekladou a můžete si s výzdobou opravdu pohrát.
Z vykrajovátek se dá krásně improvizovat a u chaloupky tak může být několik perníkový stromečků, sněhulák či andělíček. Z tuhé polevy se pak dají udělat umělecké rampouchy. Ač to není moc běžné, můžete do polevy přidat barvivo a udělat tak chaloupku barevnou, nebo použít lentilky a jiné bonbony na detaily.
Pečete doma perníkové chaloupky pro radost nebo pro okrasu?