Zářivě bílé rámy oken zařídí domácí pasta na čištění zažloutlého plastu

Mytí oken může být opravdu jednoduché. Stačí si připravit pastu, která během několika okamžiků vybělí všechny rámy.

i Zdorj fotografie: Роман Рябенко / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čištění oken může být velmi náročné, zejména pokud se nechcete spoléhat na komerční produkty, které mohou být plné chemikálií a nepříjemných zápachů. Pokud hledáte přírodní a účinný způsob, jak vyčistit rám okna, můžete si snadno připravit domácí pastu na čištění, která obsahuje lihový ocet, vodu a citronovou šťávu.

Jak na efektivní domácí čistič

Lihový ocet je vynikající přírodní čistič, který se často používá pro čištění skla a jiných povrchů. Citronová šťáva obsahuje kyselinu, která pomáhá rozpouštět nečistoty a skvrny, a také poskytuje svěží vůni. Kombinace těchto dvou přísad s vodou vytváří efektivní pastu na čištění rámů oken.

Pro přípravu domácí pasty na čištění budete potřebovat následující ingredience:

  • 1/2 šálku lihového octa
  • 1/4 šálku vody
  • 2 polévkové lžíce citronové šťávy
  • miska
  • utěrku z mikrovlákna

Vezměte si misku a do ní nalijte lihový ocet, vodu a citronovou šťávu. Směs promíchejte, dokud se všechny přísady nepropojí. Nyní vezměte mikrovlánkovou utěrku a namočte ji do pasty. Pomocí utěrky poté začněte opatrně čistit rám okna. Při čištění se snažte utěrku používat opatrně, abyste nepoškodili plast. Pokud je potřeba, postup opakujte až do úplného odstranění nečistot. Nakonec rám okna důkladně opláchněte čistou vodou a osušte hadříkem. A pokud máte problémy s mlžením oken, použijte sodu.

Domácí postupy na čištění skla

A jak umýt i sklo na okně? I tady vám pomohou domácí prostředky. Skvělý je například octový roztok. Smíchejte jeden díl octa s jedním dílem teplé vody. Nalijte směs do rozprašovače a nastříkejte na okna. Poté otřete okno hadrem nebo novinami. Octový roztok pomáhá odstraňovat mastnotu a špínu a zanechává okna lesklá a bez nežádoucích skvrn. Skvělá je i citronová šťáva, ta totiž obsahuje kyselinu, která pomáhá odstraňovat mastnotu a nečistoty z oken. A jak ji použít? Vylisujte šťávu z několika citronů a smíchejte ji s teplou vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nalijte směs do rozprašovače a pusťte se do mytí. Poté otřete sklo hadrem nebo novinami. Citronová šťáva navíc skvěle voní a nezanechává na oknech žádné zbytky. Ovšem pokud se vám nechce plýtvat drahými citrony, zkuste jedlou sodu. Jedlá soda je další účinný přírodní prostředek na mytí oken. Smíchejte jednu čajovou lžičku jedlé sody s jednou litrem teplé vody. Nalijte směs do nádobky s rozprašovačem a nastříkejte na okno. Poté otřete hadrem nebo novinami. Jedlá soda pomáhá odstraňovat špínu a zanechává okna lesklá a beze skvrn.

Rýžová voda jako tajný tip

Rýžová voda je po všech stránkách překvapivě účinným přírodním prostředkem na mytí oken. Po uvaření rýže tak pro jednou nevylévejte vodu do odpadu (a pokud vám voda nezbývá, jednoduše si uvařte trochu rýže zvlášť) a nechte ji vychladnout. Poté postupujte stejně jako třeba při aplikaci šťávy z citronu. A jak to celé funguje? Rýžová voda obsahuje škrob, který pomáhá odstraňovat mastnotu a špínu a zanechává okna lesklá a bez nežádoucích skvrn. Mezi další oblíbené triky patří i použití obyčejného pudinku.

Jaké jsou vaše triky pro perfektně umytá okna?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články