Pokud jde o technologie, které laiky fascinují nejvíce, 3D tisk se spolu s těmi nejdokonalejšími neurochirurgickými přístroji pravidelně umisťuje na špičce všech žebříčků. Je až neuvěřitelné, k jakým účelům lze takovou tiskárnu využít.
Mezi ty nejzajímavější patří například
- Výroba palných zbraní, součástek k nim, a dokonce i munice
- Náhradní díly k elektronice a dalšímu vybavení domácnosti
- Hračky pro děti, například stavebnice
Vytištěný dům
Americká společnost WASP, která se technologii 3D tisku dlouhodobě věnuje, však využitelnost 3D tiskárny dovedla k dokonalosti, když si vytiskla materiál ke stavbě domu. Nejde sice o žádné honosné sídlo s pěti koupelnami, ale i tak je to velmi zajímavý počin. Malý domek o rozloze 20 metrů čtverečných může na první pohled připomínat mongolskou jurtu, ale nabízí veškerý komfort, který může moderní garsoniéra poskytnout.
Hlavním argumentem pro tento typ staveb je ovšem cena. Kompletní materiál pro konstrukci domu byl vytisknut na 3D tiskárně, do ceny se ovšem nepromítají náklady na práci designérů a počítačových inženýrů, kteří připravili podklady pro tisk.
Pokud se takové domy dostanou do prodeje, cena bude určitě o poznání vyšší než náklady na materiál. Ty byly mimochodem pouhý 1 tisíc dolarů, tedy ani ne 25 tisíc korun.
Zemina, sláma, rýžové slupky
Ještě zajímavější je ale složení hmoty, která byla při tisku využita. Tvořila jí směs zeminy, slámy a slupek rýže, které byly doplněny vápencem. I proto byl stavební materiál tak levný. Hlavní výhodou této směsi ovšem je, že lze snadno přizpůsobit místním podmínkám.
Například v České republice, kde se rýže běžně nepěstuje, by mělo být možné využít místo ní například obilniny, které u nás rostou. Díky tomu mohou být takto sestavené domy skutečně dostupné pro každého, kdo o ně projeví zájem. Jejich trvanlivost však teprve prověří čas.