Význam vajec se dvěma žloutky dle lidové tradice: Je zdravé takováto vajíčka jíst? A jak vlastně vznikají?

                   

Asi každý už někdy měl v ruce slepičí vajíčko. Některá z nich jsou však výjimečná tím, že mají dva žloutky místo jednoho. Tato anomálie je sice poměrně vzácná, ale i tak na ni můžete vcelku snadno narazit v obchodě i ve vlastním chovu. Vyskytují se už od nepaměti a pro mnoho kultur měly velký význam.

Význam vajec se dvěma žloutky

Takováto vejce měla v minulosti pro lidi důležitou hodnotu, protože věřili v to, že jim přináší předpověď budoucnosti. Když dívka nalezla takové vejce, věřilo se tomu, že jí to přinese brzké vdavky s milovanou osobou. V případě, že už byla vdaná, měl jí tento nález dopřát požehnání v podobě dvou po sobě jdoucích porodů dvojčat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pro muže znamenalo vejce se dvěma žloutky to, že si brzy najde dobrou práci, nebo milovanou družku. Vesměs mělo toto zvláštní vejce všem přinést štěstí a něco po čem v životě opravdu touží. V některých kulturách však takovýto nález znamenal předzvěst špatného počasí či úmrtí někoho v domě.

Je zdravé takováto vajíčka jíst?

Po přezkoumání těchto anomálních kousků se zjistilo, že není důvod proč se jim vyhýbat. Měly by být pro lidi naprosto nezávadné a bezpečné ke konzumaci. Jejich chuť je stejná jako u obyčejných vajec, takže se nemusíte bát nějakých nemilých překvapení. Mohou pro vás však indikovat to, že slepice, která tato vejce nesou, mohou být přikrmovány hormonálními krmivy.

Vznik dvojitého žloutku ve vejci

Slepice, které takovéto vejce snáší, nejsou nějak nemocné, ale neznamená to ani, že jsou zcela v pořádku. Rozhodně nehrozí, že byste skrze takováto vajíčka onemocněli, jelikož tuto anomálii způsobuje hormonální nerovnováha. Když jsou zcela zdravé, žloutky se nikdy netvoří současně a ve vajíčku tak najdete vždy pouze jeden.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tento jev se vyskytuje nejčastěji u mladých slepic, kterým se ještě neuklidnily hormony, nebo naopak těm, které mají reprodukční cyklus téměř u konce a jejich hormonální hladina se tak bouří kvůli změnám. Důležitou roli však hraje i krmivo, které chovatelé používají, protože v případě, že mají druhy s růstovými hormony, mohou být anomálie způsobeny právě jím. V EU jsou však tato krmiva zakázaná.

Kterému vajíčku byste dali přednost vy?

Pokud jste ještě neměli to štěstí, abyste vajíčko se dvěma žloutky našli, podívejte se, jak vypadá
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články