Rychlé vyčerpávání zásobníků plynu vyvolává obavy z energetické krize

Od konce listopadu klesá úroveň plynu v zásobnících navzdory stabilním dodávkám z terminálů LNG značným tempem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na loňskou energetickou krizi si jistě většina z nás dobře pamatuje – nemalý podíl na ní měly sankce vedené proti Rusku. „Cílem sankcí je snížit příjmy Kremlu z vývozu energie, ovšem ty samé sankce také zvyšují riziko zastavení zemního plynu, který stále proudí do hrstky středoevropských zemí,“ vyjádřil se k situaci web Finance.Yahoo. To však není jediný faktor, který za současným stavem stojí.

Stav zásob plynu v Evropě

Pokud bychom aktuálně vše zprůměrovali, zjistili bychom, že zásobníky jsou naplněny přibližně z 82 %, přičemž denní spotřeba výrazně převyšuje příchozí dodávky. Závislost Evropy na zásobnících plynu spolu s nepředvídatelnou zimní poptávkou tak společně vytváří opravdu velmi nejistou situaci. Analytici varují, že s ohledem na chladnější počasí, které nás ještě čeká, by zásoby ani zdaleka nemusely vydržet celou sezónu – a to by byl opravdu problém.

Je Evropa připravena na další energetickou krizi? Zásoby plynu se opět snižují  iZdroj fotografie: Pixabay
Je Evropa připravena na další energetickou krizi? Zásoby plynu se opět snižují

Omezená kapacita terminálu LNG

Přestože dovoz LNG poskytl zásadní podporu dodávek, nestačí k tomu, aby plně nahradil ubývající zásoby. Chybějící technická řešení v infrastruktuře některý zemí totiž poměrně značně omezují množství plynu, které lze zpracovat a distribuovat.

Stále máme problémy s dodávkami plynu,“ řekl podle sdělení webu EnergyConnects na páteční konferenci Markus Krebber, generální ředitel RWE AG. „Pokud opravdu chceme být nezávislí na ruském plynu, potřebujeme mít větší dovozní kapacitu a pravděpodobně si to opět letos potvrdíme, protože zásobníky plynu se vyprazdňují poměrně rychle, neboť máme studený začátek zimy.“

Zásoby plynu v Evropě, které jsou kritickou rezervou během topné sezóny, se vyčerpávají alarmujícím tempem. iZdroj fotografie: Pixabay
Zásoby plynu v Evropě, které jsou kritickou rezervou během topné sezóny, se vyčerpávají alarmujícím tempem.

Zelená Evropa si sama podřezává větev

Dalším problémem je nedostatek energie z obnovitelných zdrojů. Přechod Evropy na obnovitelné zdroje energie je sice chvályhodný, ale v zimě může být nespolehlivý. Slabé sluneční záření a nestabilní proudění větru mají za následek nižší produkci energie ze solárních panelů a větrných turbín, což opět zvyšuje závislost podniků i domácností na plynu a uhlí. Když všechny tyto faktory sečteme, nevypadá výhled na zimu právě příznivě. Musíme tedy jen doufat, že letos nebude nijak mrazivá. Jinak nás čeká opravdu černý scénář.

Co si o této situaci myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články