Jak na pěstování rajčat: Jde to i z plátků, klidně i v květináči

Pěstování rajčat nemusí být věda – semínka z obchodu nejsou potřeba, vystačíte si jen se zakoupenými plody. Ale má to háček.

Jak na pěstování rajčat: Jde to i z plátků, klidně i v květináči i Zdroj fotografie: Tomwsulcer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přemýšleli jste někdy o tom, zda by bylo možné vypěstovat sazenice rajčat z plodů koupených jen tak v obchodě? Může to znít jako bláznivý nápad, ale možná to není tak nemožné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je však třeba počítat s některými specifiky tohoto postupu a přizpůsobit se jim.

Jak na pěstování rajčat „jen tak“

Koncept je jednoduchý – plátek rajčete se bude v půdě postupně rozkládat, čímž napodobí přirozený proces, který umožňuje semenům rajčat vyklíčit. Tato semena na sobě mají gelový povlak, který se ještě před klíčení musí rozložit, a jejich překrytí zeminou hraje v tomto procesu zásadní roli. Stačí tedy zasadit plátek rajčete do země a umístit květináč do nějaké vlhké oblasti – třeba vedle sušičky prádla.

Během prvního týdne se toho pravděpodobně příliš dít nebude – vyskytnout se může plíseň, ale to obvykle nevadí. V zalévání květináče tedy pokračujte. Přibližně dva týdny po „výsevu“ se v květináči objeví drobné zelené lístky (ovšem u některých druhů to může trvat déle, například cherry rajčátka obvykle klíčí jen obtížně a pomalu – celý proces může trvat klidně měsíc). Brzy tak získáte sazenice, které by bylo možné dále pěstovat.

Experiment s velkým ALE

Můžete je tedy přesadit na záhon nebo do skleníku. Má to však háček. Tato metoda pracuje s běžnými rajčaty, které jsou k dostání na pultech obchodů s potravinami, což jsou obvykle hybridní odrůdy. Hybridní zelenina se ze semen nemnoží. Semena z hybridních rostlin mohou totiž produkovat plody docela jiné velikosti, chuti, vůně a kvality, než jaké byste očekávali.

Vhodní rostlinní sousedé iZdroj fotografie: Freepik

Nemáte tedy žádnou záruku toho, že získáte opravdu ta rajčata, která jste si koupili v obchodě. Jako zábavný experiment je tedy pěstování rajčete přímo z plátku určitě aplikovatelné, ovšem jinak doporučujeme pracovat výhradně s certifikovanými semeny nebo sadbou. Jedině tak se budete moci spolehnout na to, že na konci sezóny budete mít přesně takovou úrodu, jakou jste očekávali.

Zkoušeli jste si někdy vypěstovat něco ze semínka z obchodu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články