Jak odstranit nálepku z nádobí, aby nezůstala žádná stopa: Stačí na nálepku nanést pár kapek alkoholu

Nálepky na skleněném nádobí nemusí být tak tvrdošíjným protivníkem, jak se může na první pohled zdát. Pomůže vám s nimi alkohol.

Jak odstranit nálepku z nádobí, aby nezůstala žádná stopa i Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Než se pustíte do boje, je nezbytné pochopit, s jakým typem nádobí a nálepky máte co do činění. Zatímco skleněné nádobí je obecně shovívavé, plastové povrchy mohou být záludnější a vyžadují jemnější přístup.

Alkohol: Nemesis nálepek

Alkohol, zejména izopropylalkohol, vyniká svou schopností rozpouštět lepidla, aniž by poškodil většinu povrchů. Stačí nanést několik kapek přímo na samolepku, nechat působit přibližně 10 minut a být svědkem toho, jak se samolepka s minimálním úsilím odlepí. A stačí vám cokoliv, já mnohdy pochodím i s docela obyčejnou Alpou.

Jak odstranit nálepku z nádobí fénem

Téměř každý má doma fén, a to nejen na vlasy. Možná jste však nevěděli, že působení teplého vzduchu na samolepku po dobu několika minut změkčuje lepidlo, takže odlepení je snadné – tak to alespoň tvrdí web InStory. U malých samolepek vám ovšem leckdy může stačit i několik vteřin. „Jedinou nevýhodou této metody je obvykle trochu unavená ruka, jinak ale funguje skvěle třeba i na nábytek,“ poradila nám čtenářka Jana M. z Loun, která se v minulosti s Chalupáři-Zahrádkáři podělila i o svůj recept na čištění toalety pomocí mýdla.

5 důvodů, proč si pořídit smaltované nádobí

Jak odstranit lepidlo po etiketě octem

Pro ty, kteří nechtějí používat fén, nabízí účinnou alternativu ocet, jak radí web VeseléBydlení. Ideální je namáčení, pokud je nepraktické, podobného výsledku lze dosáhnout nanesením octa přímo na nálepku a několikaminutovým vyčkáním.

Ponechávání špinavého nádobí ve dřezu může mít negativní dopady na vaši domácnost nejenom z hlediska hygieny a pohodlí. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít také krásně čisté sklenice na zavařování nebo potřebujete například očistit pěknou lahev po víně, vezměte si k ruce alkohol

Olejová metoda: Snadné řešení

Se zbytky lepidla si snadno poradí také jakýkoli olej. Naneste jej na samolepku, počkejte několik okamžiků a samolepka by měla sklouznout. Pokud zbytky přetrvávají, postačí jemné oškrábání nožem a následné omytí horkou mýdlovou vodou. Dalším skvělým řešením je podle zjištění Chalupářů-Zahrádkářů také jedlá soda. Tu navíc najdete ve spíži skoro vždy, takže vás nečeká žádná cesta do obchodu.

Jak odstranit z čelního skla auta starou dálniční známku

Jaké triky používáte na odolné etikety a samolepky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články