Zázvor a jeho magické léčivé účinky: Ostřílení pěstitelé poradí, jak si ho doma na parapetu vypěstovat nekonečné množství

Zázvor je jedinečná rostlina s léčivými vlastnostmi a neobvyklou chutí. Ovšem málokdo ví, že vyniká i vysokou dekorativností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zázvor se v kuchyni používá již poměrně běžně i, když je o exotické koření získávané z oddenků stejnojmenné rostliny, zázvoru lékařského (Zingiber officinale). Ta patří do čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae) a pochází z Číny nebo Indie. Doma je jeho pěstování poměrně snadné. A podobně se pěstuje i kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) alias kurkuma ze stejné čeledi.

Jak pěstovat zázvor doma

V první řadě budete k tomuto počinu potřebovat vysoce kvalitní výsadbový materiál. Jinými slovy, musíte koupit správný oddenek zázvoru. Nejlépe ten s hladkým povrchem a četnými očky. Nesmí na sobě mít žádné známky poškození ani plísně. K výsadbě pak není vhodný ani zmrzlý nebo příliš suchý kořen. Výsadba zázvoru, který má sebemenší poškození, bohužel nepřinese žádné výsledky, protože v zemině jednoduše uhnije a nezakoření.

A kde si výsadbový materiál pořídit? Můžete si ho koupit v každém supermarketu v oddělení s ovocem a zeleninou nebo ve specializovaných prodejnách, kde je šance narazit na mnohem čerstvější zboží, které se vám v květináči ujme mnohem ochotněji. Předtím si však dobře promyslete, zda máte na pěstování zázvoru dost místa. Při pěstování doma totiž může zázvor lékařský dosáhnout výšky až jednoho metru.

Jak vysazovat zázvor

Kvůli velikosti je pro výsadbu zázvoru nutné použít nepříliš hluboký, ale zato opravdu široký květináč. Zázvor má totiž silné kořeny, které rostou do šířky – nikoli do hloubky, jak se řada lidí domnívá. A totéž platí i pro oddenky, jež se zpracovávají jako koření. Proto by měl zvolený květináč bez potíží pojmout celý kořenový systém, aby se rostlina necítila stísněně. V takovém případě by se totiž vyvíjela jen špatně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepším časem pro výsadbu je podzim a zima. Pro začátek ponořte oddenek na tři hodiny do teplé vody, což podpoří jeho růst. Z jednoho kořene je poté možné leckdy vypěstovat i několik rostlin. Stačí ho rozdělit na dvě nebo tři části tak, aby každá část obsahovala alespoň jedno očko. Místa řezů je však třeba ošetřit slabým roztokem manganistanu draselného, aby se předešlo rozvoji plísně.

V čem pěstovat zázvor

Každý kousek oddenku zázvoru se poté zasadí do výživného substrátu, složeného z běžné zahradní zeminy, listovky a písku (poměry by měly být stejné). Tato vzdušná a lehká struktura totiž skvěle přispívá k dobrému rozvoji kořenového systému zázvoru. Na dno nádoby určené pro výsadbu je však třeba ještě položit vrstvu drenáže o tloušťce alespoň pět centimetrů, která zajistí dobrý odvod vody. K tomuto účelu se nejlépe hodí keramzit.

Zázvor je poté třeba uvolnit na světlé a teplé místo a pravidelně ho zalévat (pozor však na přemokření). Jakmile se objeví listy, odpočítejte 14 dní a poté, ho začnete hnojit. K tomuto účelu se skvěle hodí koncentrovaný roztok slepičího trusu, naředěný v poměru jedna ku deseti (použít lze i přípravky z obchodu, které slepičí trus obsahují). Pro získání velkých a šťavnatých hlíz je však třeba toto organické hnojivo střídat s hnojivy obsahujícími draslík.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy sklízet zázvor

Koncem září nebo někdy ke konci léta začne nadzemní část zázvoru vadnout a usychat. To je známka toho, že je čas vypěstovaný zázvor sklidit. Nejdříve přestaňte rostlinu zalévat a po dalším týdnu vykopejte oddenek. Část lze opět znovu zasadit a zajistit si tak nekonečnou zázvoru tohoto koření na parapetu. A kde zázvor skladovat?

Sklizené kořeny uchovávejte na chladném místě s teplotou ne vyšší než čtyři stupně, tedy například v chladničce. Jejich skladovatelnost je obvykle několik měsíců. Oddenek je možné také nakrájet na tenké plátky a usušit. Zázvor tak vydrží mnohem déle a jeho chuť i vůně budou navíc i o něco bohatší.

Jaké bylinky či koření pěstujete doma pro svou potřebu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články