Levně, ale stále kvalitně: Postavte si na zahradě gril ze starých cihel

Pokud opravdu rádi grilujete, nemusíte se spoléhat jen na různé přenosné pomocníky. Naopak – skvěle vám poslouží i gril z cihel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Postavení cihlového grilu je skvělým projektem pro každého, kdo má rád grilování na zahradě. A rozhodně nejde o tak složitý projekt, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak – pokud se přidržíte jednoduchého návodu, budete mít rychle hotovo.

Vyberte správné místo pro grilování

Prvním krokem k postavení cihlového grilu je zvolení vhodného místa. Zvolte místo, které je dobře přístupné. Gril také neumísťujte gril do blízkosti hořlavých materiálů nebo pod nízko položené větve stromů.

Vykopejte základ pro gril

Po zvolení správného místa je třeba vykopat díru pro gril. Tu posléze vyztužte vhodnými kamenným nebo pálenými deskami. Tyto desky budou sloužit jako opora pro cihly.

Nalijte a vytvarujte cement

Nyní je čas připravit cement. Můžete použít hotový materiál nebo si ho vyrobit přímo na místě. Pokud používáte maltovou směs, bude nejspíš vyžadováno použití výztuže (pro lepší stabilitu). Během tuhnutí cementu ho tvarujte s mírným sklonem zepředu dozadu. Tím zajistíte lepší odtok dešťové vody. Nezapomeňte, že základ potřebuje alespoň 48 hodin schnutí. Teprve potom budete moci pokračovat.

Jak si postavit cihlový gril iZdroj fotografie: Pixabay

Postavte cihlovou zeď

Po vytvrzení základu můžete začít stavět cihlovou zeď. Použijte kvalitní cihly a maltu. Jedině tak budete mít jistotu, že váš hotový gril opravdu dlouho vydrží.

Zatímco základ schne, pořiďte si rošty

Lze je zakoupit v místním železářství nebo v obchodě s domácími potřebami. Před položením grilovacího roštu na cihlový základ se ujistěte, že je mezi grilem a topeništěm dostatek místa. To umožní proudění vzduchu a zlepší funkčnost grilu. Je také důležité zvažovat výšku polic a grilu. Pokud plánujete používat gril pro více lidí, je lepší postavit ho o něco větší.

maso, uzení, dřevěná udírna iZdroj fotografie: Depositphotos

Správně položte cihly

Den před pokládkou cihel je všechny důkladně namočte zahradní hadicí, aby si udržely žádoucí vlhkost. Suché cihly absorbují vodu z nejbližšího zdroje a vytáhnou tak potřebnou vodu z maltové směsi, což způsobí narušení správného usazení cementu – a to byste zcela jistě nechtěli. Navlhčení cihel den před jejich pokládkou pomůže tomuto nepříjemnému problému zabránit.

Následně je na zamýšlené místo nejdříve jen zkusmo naskládejte a teprve poté spojte maltou. Jakmile vytvoříte 4 až 5 řad cihel, přidejte výztuž pro vložení železného roštu. Jakmile vše zaschne, bude váš nový gril připraven k použití. Můžete tak zrovna vyzkoušet třeba trik pro jeho rychlé zapálení.

Jak letos plánujete vybavit svou zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články