Jak rozpoznat pravé máslo od falešného: Pomůže jednoduchý experiment s horkou vodou

Rozpoznat pravé máslo od falešného lze velmi dobře na základě toho, jak se chová při interakci s horkou vodou.

Máslo i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Pravé máslo, lahodný produkt z mléka a smetany, vzniká procesem starým jako čas. Je to alchymie, při níž se tekutá esence smetany mění v pevný, voňavý blok másla – proces, který vyžaduje trpělivost, zručnost a porozumění křehké rovnováze tuku, vzduchu a vody. Není divu, že v obchodech bývá to opravdu dobré k dostání jen výjimečně.

Barva a textura jako poznávací znamení

Pravé máslo se může pochlubit mléčně bílým až krémovým odstínem, nikoliv ostře žlutou nebo vybělenou bílou barvou průmyslových napodobenin. Po rozkrojení se na řezu objeví křehký, ale lesklý povrch, což svědčí o jeho bohatém obsahu tuku a absenci zbytečných plnidel. „Pravé máslo je pevné a hladké, drží tvar a strukturu, zejména po zmrazení, a brání se rychlému tání, které je charakteristické pro méně kvalitní výrobky,“ radí čtenář Karel K. z Dobříše.

Zmizíkem na mastné skvrny z oblečení je obyčejné máslo

Test s horkou vodou

Fascinující experiment, který odhalí pravdu, je opravdu jednoduchý, jak píše web Pikant. Pravé máslo se po vložení do horké vody čistě rozpustí a zanechá ji čistou, případně s tenkou vrstvou tuku na povrchu. Naproti tomu napodobenina vodu zakalí a prozradí své složení olejů a přísad prostřednictvím kalné disperze a vytvoření mastného filmu.

Kouř a vůně také napoví

Dalším poznávacím znamením čistoty je to, jak se máslo chová na pánvi. Pravé máslo se ladně rozpouští, při roztírání mírně syčí a vzduch naplňuje příjemná oříšková vůně. Pokud vás místo toho přivítá kouř a štiplavý zápach, měli byste být skeptičtí, protože to jsou vizitky umělosti.

Pravé máslo je vyrobeno z mléčného tuku, zatímco falešné máslo může obsahovat rostlinné tuky, které s vodou nereagují. iZdroj fotografie: Pixabay
Pravé máslo je vyrobeno z mléčného tuku, zatímco falešné máslo může obsahovat rostlinné tuky, které s vodou nereagují.

Test v mrazáku: Chladná pravda

Vložení másla na hodinu do mrazáku také skvěle odhalí jeho pravou povahu – i když až po návratu do pokojové teploty. Pravé máslo se díky svému složení tuku stává křehkým a drobí se – to je vlastnost, kterou u falšovaných protějšků nenajdeme. Informoval o tom web AAzdraví. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti poradili, jak rozpoznat falešný a pravý med – nenechte se napálit.

Jaké náhražky potravin nejvíce nenávidíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články