Pokud si už nedokážete poradit s invazí slimáků v zahradě, vyzkoušejte na ně past z toho nejlevnějšího piva, které seženete.
Slimáci jsou na zahradách běžnými škůdci a každý zahradník chce své cenné rostliny před těmito hladovými návštěvníky ochránit. Slimáci mohou při neregulovaném výskytu způsobit značné škody, takže je nezbytné mít po ruce osvědčené metody, které vám umožní se s nimi vypořádat. Vyrobit si můžete například jednoduchou, ale účinnou past na slimáky z obyčejného piva.
Slimáci na zahradě: Co potřebujete vědět
Slimáci se zaměřují jak na mladé výhonky, tak na zralé, pevné listy rostlin. Nemají rádi přímé slunce a vysoké teploty, proto hledají útočiště v četných zákoutích zahrady, kde najdou stín a vláhu. Proto je nezbytné, aby se váš prostor neměnil v útulné útočiště, například díky kupkám nejrůznějšího zahradního odpadu
Udržování čistoty je zásadní. Slimáci mají rádi vysokou trávu, kde se mohou schovat, takže pravidelně sekejte trávník, uklízejte posekané zbytky trávy a odstraňujte listí a další rostlinný odpad, které nejen vytvářejí pocit nepořádku ve vaší zahradě, ale také podporují přítomnost škůdců.
Past na slimáky z piva
Mezi domácími metodami kontroly slimáků je velmi populární použití piva. Tato jednoduchá past láká slimáky na konkrétní místo, kde s utopí nebo mohou být jinak zlikvidováni. Nalijte pivo do zavařovací sklenice, zakopejte ji do země a nechte ji na místě přes noc. Slimáci, přitahováni vůní piva (tu doslova nekriticky zbožňují), spadnou do nádoby a utopí se.
Vysaďte druhy rostlin odpuzující slimáky
Vsadit můžete také na výsadbu těch rostlinných druhů, které je účinně odpuzují. Tyto rostliny mohou do vaší zahrady vnést barvy a rozmanitost do vaší zahrady a zároveň sloužit jako ochranná bariéra proti slimákům Skvěle se hodí například:
- potočnice lékařská (Nasturtium officinale), alias řeřicha potoční či řeřišnice bílá
- levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)
- řebříček (Achillea)
- denivky (Hemerocallis)
- rozchodník (Sedum)
- pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites)
- kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)
Mezi další druhy, kterým se tito škůdci zdaleka vyhnou, patří petržel, fenykl, hořčice, konvalinky, kapradiny, levandule, pivoňky, sedmikrásky, šalvěje (léčivé i okrasné), pažitka, česnek, tymián, měsíček, řeřicha, chrpy (včetně okrasných), petrklíče, pelyněk, tulipány, narcisy, kosatce, kozlík, denivky, okrasné trávy, kostival, okrasné i kulturní máky, kontryhel, muškáty, divizna, dlužicha, srdcovka, lichořeřišnice či bergénie. Odradit je dokáže i hořčičný prášek.
Měď vs. slimáci
Oblíbené je i použití mědi – stačí jí obehnat záhony a tito škůdci by se jim měli zdaleka vyhnout. Ačkoli přesný důvod není zcela objasněn, má se za to, že jejich sliz chemicky reaguje s mědí a vytváří dráždivé sloučeniny, které jsou jim nepříjemné. Jako účinný odstrašující prostředek mohou posloužit obyčejné vaječné skořápky nebo kávová sedlina.